Според данните за брутния вътрешен продукт (БВП) Съединените американски щати, Китай, Япония, Германия и Индия са най-големите икономики в света през 2023 г.
БВП служи като основен показател за оценка на мащабите на националната икономика. Конвенционалният подход за измерване на БВП на дадена страна включва разходния метод, при който общата сума се получава чрез агрегиране на разходите за свежи потребителски стоки, нови инвестиции, държавни разходи и нетната стойност на износа.
Тази статия има за цел да представи десетте най-големи икономики в света през 2023 г., подредени според техния БВП.
Съединените щати запазват статута си на най-голямата световна икономика, като от 1960 г. до 2023 г. неизменно запазват водещата си позиция. Икономиката на САЩ се отличава със забележително разнообразие, задвижвано от важни сектори, включително услуги, производство, финанси и технологии.
САЩ се радват на значителен потребителски пазар, насърчават иновациите и предприемаческия дух, разполагат с устойчива инфраструктура и се радват на благоприятни условия за бизнес.
Китай е свидетел на забележителен подем в икономическия си напредък, като от четвърто място през 1960 г. премина на второ място през 2023 г. Китайската икономика се крепи предимно на производството, износа и инвестициите. Страната се гордее с обширната си работна сила, стабилната правителствена подкрепа, инфраструктурния напредък и бързо разширяващия се потребителски пазар.
Забележителната икономика на Япония се отличава с напредничави технологии, производствени постижения и индустрия на услугите. Важните сектори обхващат автомобилната, електронната, машиностроителната и финансовата област. Освен това Япония получи признание за непоколебимата си работна етика, пионерските си технологични постижения и изключителния си износ с най-високо качество.
Германската икономика е силно фокусирана върху износа и е известна със своята прецизност в инженерния, автомобилния, химическия и фармацевтичния сектор. Тя извлича предимства от квалифицираната си работна ръка, стабилните инициативи за научноизследователска и развойна дейност и ясно изразения ангажимент за насърчаване на иновациите.
Икономиката на Индия се отличава с разнообразие и бърз растеж, задвижван от ключови сектори като информационните технологии, услугите, селското стопанство и производството. Страната се възползва от обширния си вътрешен пазар, младата и технологична работна сила и разрастващата се средна класа.
Икономиката на Обединеното кралство се състои от комбинация от услуги, производство, финанси и творчески сектори. Лондон функционира като световен финансов център, който привлича чуждестранни инвестиции. Икономическата експанзия на Обединеното кралство се определя допълнително от търговските съюзи и глобализацията.
Очаква се през 2023 г. БВП на Франция да възлезе на $2.9 трилиона. Икономиката на Франция се характеризира с диверсификация, като се набляга на отрасли като аерокосмическа промишленост, туризъм, луксозни стоки и селско стопанство. Франция е известна със стабилната си система за социално осигуряване, добре развитата инфраструктура и значителните инвестиции в научноизследователска и развойна дейност.
Италия се гордее с доста развит пазар и е третата по големина икономика в Европейския съюз. Страната е известна с влиятелния си и новаторски бизнес сектор и с усърдната и конкурентна селскостопанска индустрия.
Канадската икономика разчита до голяма степен на богатите си природни ресурси, включващи нефт, газ, минерали и дървен материал. Освен това страната може да се похвали с процъфтяващ сектор на услугите, добре развита производствена промишленост и постоянна отдаденост на насърчаването на иновациите и технологичния напредък.
Бразилската икономика се характеризира с широк спектър от сектори, включващи селско стопанство, минно дело, производство и услуги. Бразилия е важен световен център за производство и износ на селскостопански продукти.
Растежът на бразилската икономика се определя от няколко фактора, сред които цените на суровините, вътрешното потребление и развитието на инфраструктурата.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.