Инвестирането никога не е било по-лесно от сега, когато блокчейн показателите позволяват на участниците на пазара да определят кой е от другата страна на търговията.
Въпреки че това е възможно само на пазара на криптовалути, тези данни реално могат да предоставят възможности на инвеститорите по целия свят.
Противно на общоприетото мнение, едно от най-големите предимства на пазара на криптовалути е прозрачността. Чрез анализа на веригата всеки може да определи колко инвеститори са в даден актив, кога са го закупили и каква е базисната им цена. Тези ключови набори от данни са от съществено значение за определяне в кой дигитален актив да инвестирате.
IntoTheBlock използва машинно обучение и статистическо моделиране, за да предостави изглед на рентабилността и „капиталовия стак“ на криптовалутата.
Биткойн , например, е чудесен пример за децентрализация, което го прави идеален да се разглежда като инвестиционен инструмент, според фирмата.
Флагманската криптовалута има само един „кит“, който държи 1,4 процента от циркулиращото предлагане. Този адрес има приблизително 255,100 BTC и принадлежи на базираната в Сингапур крипто борса Huobi. Останалите 98,6 процента от общия брой биткойни в обращение се разпределят между големите инвеститори и инвеститори на дребно. Първите държат 10,1 процента, докато вторите държат 88,5 процента.
Не само Биткойн е децентрализиран, но и количеството притежатели в мрежата е достигнало рекордни максимуми, според IntoTheBlock.
Моделът „Оwnership by Time Held“ изчислява, че близо 30 милиона адреси имат баланс в Биткойн. В момента почти 63 процента от тези адреси притежават 10,8 милиона BTC повече от година. Това представлява 23,7 процента ръст от миналата година.
IntoTheBlock добавиха:
„За да ви дадем по-точна информация за това … можем да видим, че броят на биткойни, които не са били преместени в продължение на 5 години, скочи от 3,6 милиона BTC през април 2019 г. на 3,95 милиона BTC за април тази година.“
Други активи като Maker не осигуряват същите нива на децентрализация като Bitcoin и повечето от неговите инвеститори ще бъдат в червено, ако днес продават своите жетони.
Всъщност, моделът „Global In / Out of the Money“ на IntoTheBlock показва, че 89 процента от адресите, притежаващи MKR, губят пари, докато само 3 процента от адресите са „на плюс“.
Блокчейн показателите разкриват също, че от 57 520 адреса, притежаващи Maker, само 13 от тях контролират почти 65 процента от циркулиращото предлагане. И има един адрес, който държи близо 25 процента от това предлагане.
IntoTheBlock твърди, че това може да подскаже, че ако някой купува MKR, има един основен адрес, който вероятно ще бъде този, който дъмпва токените си на печалба.
Възможността да се определи колко е централизиран даден актив, как големите притежатели могат да манипулират цената му или колко са уверени инвеститорите, присъства само при този нов клас активи. Въпреки че това не са достатъчно данни, за да се прецени дали дадена криптовалута осигурява добра инвестиционна възможност или не, анализът на контрагентите прави това решение по-лесно за вземане.
Анализирайки последните актуализации, споделени от Wu Blockchain, през изминалата седмица се наблюдаваше ключова промяна в крипто пазара. Биткойн се покачи до нов исторически връх от $123,226, с което общата пазарна капитализация на криптовалутите надхвърли $4 трилиона – етап, отразяващ подновеното доверие на инвеститорите и ускоряването на институционалните потоци.
Според главния изпълнителен директор Рик Уърстър по време на последния разговор за приходите на компанията Charles Schwab се подготвя да въведе търговия с Биткойн и Етериум.
BlackRock се опитва да усъвършенства своя iShares Ethereum Trust (ETHA), като включи функции за стейкинг, според ново заявление до Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC), подадено в четвъртък.
Сбербанк, най-голямата държавна банка в Русия, се подготвя да започне да предоставя попечителски услуги за дигитални активи, с което значително навлиза в развиващия се крипто пазар в страната.