Начало » Ето кои 3 акции трупат милиардерите в момента

Ето кои 3 акции трупат милиардерите в момента

07.01.2024 12:00 4 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Ето кои 3 акции трупат милиардерите в момента

Поглеждайки назад към 2023 г., се открояват някои важни тенденции. Един от забележителните аспекти е бързото издигане на генеративния изкуствен интелект (AI) на преден план.

В началото на годината ChatGPT на OpenAI беше сравнително неизвестен, но бързо се превърна в централна точка в полезрението на технологични инвеститори.

По-долу ще разгледам три акции, в които милиардерите от хедж фондовете инвестираха сериозно с наближаването на края на 2023 г.

Alphabet

Бил Акман, главен изпълнителен директор на Pershing Square Capital Management, се прочу на Уолстрийт с агресивните си активистки инвестиции. Неговият фонд, силно концентриран с инвестиции само в седем компании на обща стойност $10 милиарда, държи Alphabet като най-голям дял.

Pershing Square притежава 9.38 милиона акции клас C и 4.35 милиона акции клас А на Alphabet на стойност $1.92 милиарда, което представлява повече от 19% от портфейла му.

В неотдавнашно интервю Акман обясни значителния си дял в Alphabet с трансформационния потенциал на изкуствения интелект. Той предположи, че притесненията на инвеститорите относно изоставането на Alphabet от Microsoft в областта на изкуствения интелект потискат акциите.

Акман вярва, че доминиращият бизнес на Alphabet в областта на дигиталната реклама сам по себе си оправдава цената на акциите ѝ, а потенциалът на изкуствения интелект е допълнителна, допълваща полза. Той твърди, че технологията за изкуствен интелект на Alphabet е на едно ниво с тази на Microsoft, ако не и пред нея.

Alphabet може да се похвали с дългогодишен опит в разработването на изкуствен интелект, а възраждането на онлайн рекламата вече е започнало да подобрява финансовите перспективи на компанията. Перспективните печалби от AI служат като допълнителен бонус.

Meta Platforms

Чейс Колман, видна фигура в групата на Tiger Cubs на Уолстрийт и основател на Tiger Global Management, превърна $25 милиона в над $13 милиарда управлявани активи. Meta Platforms представлява най-големият дял в неговия фонд, като съставлява около 20% от портфейла му.

Tiger Global притежава 8.9 милиона акции на Meta Platforms, оценени на повече от $3 милиарда.

Коулман открито изрази интерес към потенциала на AI, заявявайки, че „Технологиите отново са интересни“, като приписва на AI „доста интересна нова технология“. Той съветва при инвестиране в сектора на изкуствения интелект да се вземат предвид уменията на компаниите да инвестират и използват тези технологии.

Meta Platforms може да се похвали с богата история на внедряване на усъвършенствани AI алгоритми за маркиране на снимки, куриране на съдържание и целева реклама в своя набор от платформи за социални медии. Освен това компанията е капитализирала своя опит в областта на AI, като предлага генеративни модели в основни услуги за облачна инфраструктура срещу заплащане.

Възстановяването на онлайн рекламата вече подобри финансовите резултати на Meta, като тази тенденция вероятно ще се запази.

Microsoft

Кен Грифин, прочут на Уолстрийт с прозорливото си шортване на акции преди пазарния срив през 1987 г., планира да върне около $7 милиарда печалба на инвеститорите в хедж фондове след година с приблизително 15% възвръщаемост, с което засенчва много свои колеги. Това повтаря предишния успех на Грифин, когато през 2022 г. Citadel натрупа рекордна печалба от $16 милиарда.

Microsoft имаше значителен принос за успеха на Грифин през миналата година. Макар Citadel да поддържа диверсифицирани авоари, Microsoft и гейминг титанът Activision Blizzard бяха двата ѝ най-големи авоара към края на третото тримесечие.

Неотдавнашното придобиване на Activision от страна на Microsoft вероятно е допринесло за използването на арбитража при сливане, възползвайки се от разликата между цената на акциите на Activision по това време и крайната цена на покупката.

Интересът на Грифин към Microsoft се дължи на експанзивния потенциал на изкуствения интелект. Той открито одобрява възможностите на генеративния AI, като цитира използването от Citadel на Microsoft Copilot, който уж е повишил производителността на разработчиците им с 10%.

При работна сила от 1,500 разработчици това се равнява на ефективно увеличение на персонала със 150 души. Грифин смята, че приемането на изкуствения интелект все още е в начален етап.

През първото фискално тримесечие на 2024 г. (завършило на 30 септември) системите на Microsoft за изкуствен интелект, като Copilot, подкрепиха резултатите на Azure cloud с 29% ръст на приходите на годишна база. Забележително е, че 3 процентни пункта от този ръст се дължат на повишеното търсене на услуги с изкуствен интелект.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Злато, криптовалути и Китай – новите дестинации за най-богатите инвеститори в Азия

Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.

15.05.2025 14:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Анти-крипто кампанията на Гари Генслер е била с цел политическо оцеляване, според конгресмен

Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.

15.05.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Standard Chartered си партнира с FalconX за разширяване на достъпа до криптовалутите за институционални клиенти

Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.

15.05.2025 11:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Circle очаква своето IPO – крипто стартъпите са си осигурили близо $6 милиарда в инвестиции

Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.

15.05.2025 10:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.