Румъния и България обявиха намеренията си да станат част от Шенгенската зона без граници по въздушни и морски маршрути до март 2024 г., както потвърдиха официални представители на двете страни.
Първоначално Австрия се противопостави поради опасения от увеличаване на нелегалната имиграция, но в крайна сметка бе постигнат компромис. Страната се съгласи да позволи постепенното включване на двете балкански държави в зоната, като през следващата година ще продължат дискусиите относно отварянето на сухопътните граници.
Понастоящем Шенгенското пространство включва 27 държави, като улеснява свободното движение на около 400 милиона души между тях. Бъдещото включване на Румъния и България би оставило само Ирландия и Кипър като останалите държави от ЕС извън това споразумение.
Българският министър-председател Николай Денков потвърди споразумението по време на правителственото заседание в края на годината. Въпреки че австрийски официални лица споменаха за продължаващите преговори, Виена, която преди това наложи вето на разширяването на Шенген през 2022 г., сега е смекчила позицията си.
Предлагайки междинен етап, наречен „Въздушен Шенген„, предшестващ отварянето на сухопътните граници, Австрия изрази готовност да облекчи правилата за въздушен транспорт за двете държави, при условие че Брюксел укрепи външните граници на ЕС.
Австрийската управляваща Народна партия, повлияна от силната позиция на водещата крайнодясна Партия на свободата по отношение на имиграцията и от сегашната си позиция в социологическите проучвания, възприе строг подход по този въпрос.
След седмици на интензивна институционална активност, която помогна на Биткойн да прескочи границата от $100,000, притокът към американските спот ВТС ETF-и отбеляза временно затишие между 6 и 12 май.
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?
Макар цената на Биткойн да се възстанови напоследък, ентусиазмът към спот ETF-ите изглежда да затихва. Седмичните движения към американските ВТС ETF-и са спаднали рязко, което сигнализира за пауза в агресивната институционална акумулация.
Strategy направи поредния масивен ход в областта на Биткойн, добавяйки 13,390 BTC към вече значителните си крипто резерви.