Начало » Други » Ето какво каза председателят на Федералния резерв за инфлацията в САЩ

Ето какво каза председателят на Федералния резерв за инфлацията в САЩ

26.08.2023 7:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Ето какво каза председателят на Федералния резерв за инфлацията в САЩ

В петък председателят на Федералния резерв Джером Пауъл заяви, че може да се наложи допълнително повишаване на лихвените проценти, за да се смекчат все още високите нива на инфлацията. 

Той увери, че Фед ще проявява предпазливост по време на предстоящите заседания, като отчита постигнатия напредък в намаляването на ценовия натиск и потенциалните рискове, произтичащи от неочаквано силната икономика на САЩ.

Освен това Пауъл отново подчерта отговорността на Фед да сведе инфлацията до целевото равнище от 2% и изрази ангажираност към постигането на тази цел.

След като от март 2022 г. насам Фед повиши лихвените проценти с 5.25 процентни пункта, инфлацията, измерена чрез предпочитания от него измерител, се понижи до 3.3% от пиковата си стойност от 7% миналото лято. Пауъл призна това намаление за положително развитие, но също така отбеляза, че инфлацията „остава твърде висока“.

Тпй обаче изтъкна нова загриженост, произтичаща от последните данни, посочвайки, че има признаци, които сочат, че икономиката може би не се охлажда според очакванията. Потребителските разходи са особено стабилни и има признаци за възможно възстановяване в жилищния сектор. 

Като се има предвид, че икономиката продължава да нараства над тенденцията, Пауъл предупреди, че това може да застраши по-нататъшния напредък по отношение на инфлацията и да наложи допълнително затягане на паричната политика.

Забележките на Пауъл показаха, че Фед се бори с противоречиви сигнали от икономика, в която инфлацията се е забавила значително, без да причинява значителни икономически разходи. Тази ситуация доведе до възможността настоящата политика на Фед да не е достатъчно рестриктивна за постигане на цели.

За разлика от речта си от предходната година, в която Пауъл предупреди за предстоящи мерки за затягане на политиката, той не спомена за потенциални затруднения за домакинствата вследствие на промените в политиката. Въпреки това той нито намекна за предстоящо намаляване на лихвените проценти, нито изрично призна необходимостта от корекции на лихвените проценти, след като инфлацията се охлади по-устойчиво.

Анализаторите и пазарите изтълкуваха посланието на Пауъл като указание, че на предстоящото заседание Фед вероятно ще запази основния лихвен процент в диапазона 5.25%-5.5%, с възможност за повишаването му по-късно през годината. Лихвените фючърси сочат по-малко от 20% вероятност за повишение на лихвения процент през септември, но повече от 50% вероятност до края на годината основният лихвен процент да достигне 5.5%-5.75%.

Пауъл призна, че е предизвикателство да се определи позицията на текущия референтен лихвен процент спрямо „неутралния“ лихвен процент. Това затруднява оценката на степента на сдържане, която Фед налага върху растежа и инфлацията.

Макар че Пауъл отбеляза положителните тенденции в напредъка на инфлацията, той подчерта, че поддържането на спада на инфлацията ще изисква по-нататъшен напредък, особено в по-широкия сектор на услугите. Той заяви, че постигането на устойчива инфлация на целевото равнище от 2% може да наложи период на икономически растеж под тенденцията и смекчаване на условията на пазара на труда.

За разлика от миналогодишния строг тон сегашното послание на Пауъл отразява баланса между признаването на напредъка в паричната политика и намаляването на инфлацията, като същевременно се държи под око потенциалните бъдещи предизвикателства. Другите ръководители на Фед на конференцията изразиха различни гледни точки за ситуацията, като някои посочиха, че може да са необходими допълнителни усилия, докато други предложиха да се съсредоточат върху продължителността на високите лихвени проценти, а не върху техния размер.

Пауъл завърши речта си с мнение, подобно на това от предходната година, като потвърди ангажимента на Фед да полага постоянни усилия до постигане на целите си.

Източник: Reuters

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Предстои крах на фиатните пари, а Биткойн може да е спасението според милиардер

Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.

05.07.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Доналд Тръмп подписа исторически законопроект: Какво означава това за крипто пазара

Президентът на САЩ Доналд Тръмп официално подписа мащабния си политически законопроект, превръщайки го в закон и утвърждавайки един от най-съществeните законодателни актове от неговото управление.

05.07.2025 10:02 3 мин. четене Kosta Gushterov

FTX спира изплащанията в 49 държави: Ето списъкът

Дългоочакваните плащания към кредитори от фалиралата крипто борса FTX се натъкнаха на сериозна пречка, след като FTX Recovery Trust обяви временно спиране на плащанията към потребители в 49 чуждестранни юрисдикции.

04.07.2025 19:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Новият законопроект на Доналд Тръмп е одобрен – ще се отрази ли на криптовалутите?

Конгресът официално прие историческия икономически пакет на президента Доналд Тръмп, който представлява мащабен законопроект, съчетаващ агресивни данъчни облекчения с дълбоки съкращения на федералните разходи.

04.07.2025 7:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.