Начало » Ето какви са последните данни за инфлацията в САЩ

Ето какви са последните данни за инфлацията в САЩ

10.04.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Ето какви са последните данни за инфлацията в САЩ

През март инфлацията сякаш се успокои, което осигури на инвеститорите краткотрайно облекчение - макар че това спокойствие може да не продължи дълго.

Новите данни свидетелстват за по-бавен ръст на потребителските цени, но възобновеното търговско напрежение, предизвикано от мащабното повишаване на митата от страна на президента Тръмп, заплашва да обърне тази тенденция.

По данни на Бюрото за трудова статистика индексът на потребителските цени се е повишил с 2.4% през изминалата година, което е по-малко от 2.8% през февруари и малко под прогнозите на икономистите. На месечна база цените всъщност oтчитатпонижение с 0.1%, отбелязвайки първия месечен спад от средата на 2020 г. насам.

Като се изключат разходите за храна и енергия, основните цени се повишиха само с 0.1% за месеца – още едно забавяне спрямо февруарските 0.2%. На годишна основа базисната инфлация възлиза на 2.8%, което е най-ниската стойност от четири години насам.

Това бележи втори пореден месец на охлаждане на инфлацията както на номинално, така и на базисно ниво – тенденция, която изграждаше оптимизъм както сред инвеститорите, така и сред икономистите. Но този позитивизъм е поставен под въпрос от внезапния и радикален завой в търговската политика на САЩ.

Точно когато пазарите бяха окуражени от новината за 90-дневно спиране на много реципрочни мита, Тръмп засили търговския натиск върху Китай, като повиши вносните тарифи до 125%, позовавайки се на продължаващите разногласия. Междувременно съществуващите базови мита от 10% остават в сила за повечето държави, а специализираните тарифи върху стоманата, автомобилите и други ключови индустрии все още са в сила. Мексико и Канада също са изправени пред търговски санкции, свързани с други политически спорове.

Икономистите предупреждават, че тези мита могат да разпалят отново инфлацията и да усложнят стратегията на Федералния резерв. Миналата седмица председателят на Фед Джером Пауъл повтори, че централната банка се въздържа от незабавни промени на лихвените проценти, позовавайки се на несигурния икономически пейзаж. При положение че търговската политика е в процес на промяна и инфлацията е потенциално готова да се възстанови, Фед остава в режим на изчакване.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Крипто кредитиране – какви са последните тенденции?

Пейзажът на крипто кредитирането търпи тиха трансформация. Докато централизираните гиганти като Tether продължават да доминират, истинската инерция се натрупва в децентрализираните финанси.

15.04.2025 19:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Kraken навлиза на фондовите пазари, обединявайки крипто и акции в една платформа

Крипто борсата Kraken разширява своите хоризонти отвъд дигиталните активи, като официално стартира търговия без комисионни с американски акции и ETF-и за потребители в избрани щати.

15.04.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Трейдър е изправен пред затвор за укриване на данъци от NFT продажби

Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.

14.04.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

AI ще работи по-лесно с крипто индустрията от традиционните финанси – Чанпен Джао

По време на неотдавнашна дискусия за пресичането на изкуствения интелект и блокчейн технологията, бившият ръководител на Binance Чанпен Джао предостави интересна прогноза: Той вярва, че AI системите ще се откажат от конвенционалните финансови инструменти и ще се обърнат към крипто сферата за своите икономически взаимодействия.

14.04.2025 13:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.