Банката за международни разплащания (BIS) казва, че крипто активите може да имат един огромен недостатък в сравнение с традиционната финансова система.
В нов бюлетин от BIS институцията казва, че базираните на блокчейн дигитални активи са обект на фрагментация, което в крайна сметка ги прави неспособни да изпълняват ролята на пари в обществото.
Екосистемата на крипто актива става фрагментирана, когато потребителите се разделят на отделни групи с течение на времето, намалявайки ползите от мрежовите ефекти, казва BIS.
Фрагментацията на крипто пейзажа е в рязък контраст с традиционните (платежни) мрежи, които се възползват от силните мрежови ефекти. В традиционната система, колкото повече потребители се стичат към определена платформа, толкова по-привлекателно става новите потребители да се присъединят към тази платформа, създавайки добродетелен кръг.
Това намалява разходите, подобрява качеството на услугите и насърчава финансовото приобщаване. Неотдавнашното стартиране и бързото приемане на бразилската система за незабавни плащания Pix илюстрира тази динамика. За малко повече от година от стартирането си, 114 милиона потребители са се регистрирали на Pix, или 67% от възрастното население.
BIS казва, че фрагментацията се случва, когато претоварените блокчейни създават високи такси за транзакции, което от своя страна кара потребителите да търсят алтернативни вериги.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Chainlink обявиха нова ера с интегрирането на стейкинг
Този бюлетин твърди, че фрагментацията произтича от присъщите ограничения на блокчейните. За да се поддържа система за децентрализиран консенсус на блокчейн, валидаторите, които имат интереси, трябва да бъдат възнаградени за записване на транзакции. Постигането на достатъчно високи награди изисква максималният брой транзакции на блок да бъде ограничен.
Тъй като транзакциите са близо до този лимит, претоварването увеличава цената на транзакциите експоненциално. Докато ‘задръстванията’ и свързаните с тях високи такси са необходими, за да се стимулират валидаторите, потребителите са принудени да търсят алтернативни вериги. Това води до система от паралелни блокчейни, които не могат да използват мрежовите ефекти, което поражда опасения относно управлението и безопасността на цялата система.
Проучването завършва, като гласи, че виртуалните активи не са годни да поемат социалната роля да бъдат използвани като пари.
Фрагментацията означава, че крипто не може да изпълни социалната роля на парите. В крайна сметка парите са координиращо устройство, което улеснява икономическия обмен. Това може да стане само ако има мрежови ефекти: тъй като повече потребители използват един вид пари, става по-привлекателно за други да ги използват. Поглеждайки към бъдещето, има повече обещания в иновациите, които се основават на доверие в суверенните валути.
Етериум може да не е най-бързият или най-евтиният блокчейн, но именно затова институционалните инвеститори го приемат с ентусиазъм.
Крипто пазарите са под натиск от месеци и много инвеститори задават един и същ въпрос – къде точно се намираме в цикъла на пазара на алткойните?
Докато Биткойн остава близо до $109,000, Santiment отчита, че Етериум, Solana и XRP дремонстрират признаци на подновяване на силата си на фона на натрупването на големи позиции и променящото се поведение на инвеститорите. Докладът, представен по време на седмичното предаване на Santiment с Тони Едуард (Thinking Crypto), разглежда състоянието на пазара, използвайки ключови показатели като […]
Руският държавен гигант в областта на отбраната и технологиите Rostec разкри планове за пускане на стабилна монета, обвързана с рублата, и платформа за дигитални плащания до края на 2025 г., което е една от най-значимите стъпки на страната към финансова инфраструктура, базирана на блокчейн.