Наскоро клонът на ФБР в щата Орегон издаде предупреждение за собствениците на смарт TV, заявявайки, че хакерите могат дистанционно да включат вградени микрофони и камери, за да ги шпионират.
Преди около 10 дни, на 26-ти ноември 2019 г., ФБР пусна поредното предупреждение относно съвременната технология и нейната уязвимост към хакерски атаки. Този път Бюрото се съсредоточи върху смарт телевизорите, тъй като сезонът на пазаруване обикновено води до това много хора да купуват нови технологии за домовете си, а смарт телевизорите са особено популярни.
Както мнозина вероятно знаят, смарт телевизорите се наричат така поради връзката им с интернет, както и редица други интересни функции. Много модели се предлагат с вградени камери и микрофони, които имат възможности за гласови команди и дори функции за лицево разпознаване.
Да не говорим, че много хора предпочитат да използват своите смарт TV за видео разговори и чатове със семейство и приятелите. Всичко това ги прави доста полезни и практични, но и опасни, тъй като хакерите могат да получат достъп до тях, за да шпионират собствениците на устройствата.
Освен че са известни с усъвършенствани хакерски умения, киберпрестъпниците са известни и с иновативни идеи, които се използват най-вече за да се възползват от невежеството на жертвите си по един или друг начин. С директен достъп до хола на собственика на даден смарт телевизор, има много неща, които могат да направят, за да изпълнят целите си.
По-специално потребителите на криптовалути трябва да са запознати с потенциалното присъствие на киберпрестъпниците, тъй като всяко споменаване на частни ключове, пароли за обмен или подобна чувствителна информация може да се използва за открадване на средствата им.
Потребителите трябва да помнят, че хакерите са безсилни, ако се предприемат правилни предпазни мерки. Междувременно, потребителите трябва да съобщават за всеки опит за изнудване или измама пред конкретните власти (в случая ФБР).
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.