Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
През 2021 г. Еделман предложи инвеститорите да отделят само 1% от портфейла си за криптовалути. По това време пазарът на дигиталните активи все още бе обгърнат от регулаторна несигурност и скептицизъм относно дългосрочния им прием. Четири години по-късно Еделман вече препоръчва да се отделят до 40%.
„Днес казвам 40%, което е удивително“, каза Еделман пред Crypto World на CNBC, признавайки коренната промяна в собствената си инвестиционна философия. Според него промяната отразява не само пазарните тенденции, но и пълна трансформация в начина, по който криптовалутите се възприемат в по-широкия финансов свят.
Еделман приписва промяната си на зрелостта на индустрията. Основните съмнения отпреди четири години – като заплахата от правителствени забрани, въпросите за устойчивостта на блокчейна и липсата на масов прием – до голяма степен са разрешени. Биткойн вече е широко приет, а институционалното участие продължава да нараства.
Един от най-ясните индикатори за тази промяна е експлозивният растеж на Биткойн ETF-ите, които донесоха милиарди в приходи през тази година. За Еделман това е доказателство, че криптовалутите вече не са маргинална инвестиция, а са основна съставна част на съвременните портфейли.
Еделман оспорва и традиционните структури на портфейлите. Той твърди, че дългогодишният модел 60/40 за съотношението между акции и облигации е остарял в един свят, в който хората живеят по-дълго и се нуждаят от по-висока дългосрочна доходност. С очакваната продължителност на живота в САЩ, която може да достигне 100 години в следващите десетилетия, стратегиите за пенсиониране трябва да бъдат преосмислени.
„Трябва да постигнете по-висока доходност от тази, която можете да получите от облигациите, и да държите акциите си по-дълго от всякога“, отбеляза Еделман. В тази нова реалност криптовалутите не са просто спекулативна игра, а необходим инструмент за растеж и диверсификация на портфейла.
Според Еделман, това, което прави криптовалутите особено ценни, е липсата на корелация с традиционните активи като акции, облигации или злато. Тази независимост прави дигиталните активи силен кандидат за подобряване на цялостното представяне на портфейла въз основа на съвременната теория за портфейла.
„Класът крипто активи предлага възможност за по-висока възвръщаемост, отколкото можете да получите от практически всеки друг клас активи“, обясни той.
Макар че Еделман не дава конкретни прогнози, той се позовава на ценовите цели на анализатори, които предвиждат, че Биткойн ще достигне $150,000 до $250,000 до края на годината и дори $500,000 до края на десетилетието. Забележително е, че той описва тези прогнози като „консервативни“ в сравнение с други пазарни очаквания.
Последните дни на юли могат да донесат критични събития, които да променят настроенията на инвеститорите и да повлияят на следващия етап от развитието на крипто пазара.
Тайлър Уинкълвос, съосновател на крипто борсата Gemini, обвини JPMorgan, че отмъщава на платформата, като замразява усилията ѝ да възстанови банковите услуги.
Известният автор и финансов преподавател Робърт Кийосаки предупреждава обикновените инвеститори, които разчитат твърде много на борсово търгуваните фондове (ETF).
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.