Британската мултинационална компания за сигурност BAE Systems и SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) публикуваха доклад, разкриващ как киберпрестъпниците изпират криптовалута.
Според проучването ‘Follow the Money’, случаите на пране на пари чрез крипто все още са сравнително малки в сравнение с огромните обеми пари, изпирани чрез традиционни методи като банкови преводи.
Но има някои забележителни примери и докладът се задълбочава в методите за пране на пари, използвани от Lazarus Group, добре известна хакерска групировка, спонсорирана от севернокорейския режим.
Lazaurs обикновено краде крипто средства от борса и след това започва да предава транзакции през различни борси, използвайки нещо, наречено „техника на наслояване“.
Хакерите наемат посредници от Източна Азия, които получават част от откраднатите средства за подпомагане на прането на средствата. Тези фасилитатори прехвърлят крипто на многобройни адреси, които притежават, за да „прикрият произхода на средствата“, се казва в изследването.
„Фасилитаторите преместват част от получените средства чрез новодобавени банкови сметки, които са свързани с тяхната обменна сметка – това позволява конвертирането от криптовалута във фиатна валута. Други откраднати средства могат да бъдат прехвърлени в Биткойн в предплатени карти за подарък, които могат да се използват на други борси за закупуване на допълнителни биткойни.“
Наскоро бе съобщено, че Lazarus атакува крипто и блокчейн таланти чрез голямата социална мрежа LinkedIn.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.