Британската мултинационална компания за сигурност BAE Systems и SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) публикуваха доклад, разкриващ как киберпрестъпниците изпират криптовалута.
Според проучването ‘Follow the Money’, случаите на пране на пари чрез крипто все още са сравнително малки в сравнение с огромните обеми пари, изпирани чрез традиционни методи като банкови преводи.
Но има някои забележителни примери и докладът се задълбочава в методите за пране на пари, използвани от Lazarus Group, добре известна хакерска групировка, спонсорирана от севернокорейския режим.
Lazaurs обикновено краде крипто средства от борса и след това започва да предава транзакции през различни борси, използвайки нещо, наречено „техника на наслояване“.
Хакерите наемат посредници от Източна Азия, които получават част от откраднатите средства за подпомагане на прането на средствата. Тези фасилитатори прехвърлят крипто на многобройни адреси, които притежават, за да „прикрият произхода на средствата“, се казва в изследването.
„Фасилитаторите преместват част от получените средства чрез новодобавени банкови сметки, които са свързани с тяхната обменна сметка – това позволява конвертирането от криптовалута във фиатна валута. Други откраднати средства могат да бъдат прехвърлени в Биткойн в предплатени карти за подарък, които могат да се използват на други борси за закупуване на допълнителни биткойни.“
Наскоро бе съобщено, че Lazarus атакува крипто и блокчейн таланти чрез голямата социална мрежа LinkedIn.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.