Биткойн има много лица. За някои това е средство за спекулации и инвестиции.
За други това е устойчива на цензура среда за обмен, без контрол на паричните преводи, когато изпращате пари у дома.
Но в основата си Биткойн може най-добре да бъде описан като алтернативна парична система, която предлага на хората парична независимост.
И именно този възглед на Биткойн дава значимост на сценария, че криптовалутата функционира като хеджиращ актив – дигитално злато, създадено, за да укроти сътресенията на глобалните икономически кризи.
Този сценарий, първоначално съчинен по време на финансовата криза през 2008 г., от която е родена Биткойн, сега се подлага на изпитание.
Но след срива на пазара на 12-ти март в резултат на пандемията от коронавирус, цената на Биткойн не демонстрира движения като на актив, който е нещото, което предполагаемо ще промени статуквото. Подобно на повечето основни активи, Биткойн следва графиките на всички останали около него.
Всъщност, корелацията на Биткойн с други основни активи достигна нови върхове.
Най-важното е, че пазарните коментатори посочиха S&P 500 – индекс на 500 американски компании, който често се третира като метоним, разкриващ същността на американската фондова борса. Корелациите на Биткойн с този актив, според данните на крипто аналитичната компания Coin Metrics, никога не са били по-високи.
Понастоящем по скала от 1,0 до -1,0 (1,0 означава, че два актива са напълно свързани и -1,0, означава, че те изобщо не са свързани), Биткойн и коефициентът на корелация на S&P 500 е на 0,16.
За по-голямата част от краткия живот на Биткойн, корелацията между криптовалутата и S&P 500 беше до голяма степен отрицателна – до бичия пазар през 2017 г. (когато бързото популяризиране на Биткойн на пръв поглед прикани множество нови инвеститори, много от които имаха досег с други пазари).
За перспектива, физическият аналог на Биткойн, златото, обикновено има отрицателна корелация с акциите и индексите. Например, след 2008 г. корелацията на златото със S&P 500 беше -0,89. Но дори по време на ‘Черния четвъртък’ видяхме, че цената на златото пое удар заедно с всеки друг основен актив. За пазарните анализатори обаче, това не беше изненадващо, като се има предвид, че рекордните разпродажби на ‘Черния четвъртък’ означават, че инвеститорите ликвидират всичко, за да получат кеш (фиатни валути).
Това включваше твърди активи като злато и особено Биткойн, който има по-малко ограничения за търговия и може да бъде по-лесен за ликвидация от предшественика си.
Що се отнася до корелацията на Биткойн със златото, това съотношение е в стабилен темп от юли 2017 г., когато корелацията падна от върха (0,23) до нивото от -0,11, според Coin Metrics. Оттогава тя се възстанови, и макар корелацията да не е толкова силна, колкото тази на Биткойн и S&P 500, тя все още е положителна при 0,04.
В сферата на отрицателната корелация, свързаността на Биткойн с индекс, който проследява нестабилността на фондовата борса, се насочва към нови ниски нива. Съотношението на Биткойн към индекса за волатилност на VIX е -0,12.
Ако падне по-надолу, той ще се докосне до най-ниските нива, отбелязани в началото на 2018 и 2019 г. За Биткойн общността това може би не са цифрите, на които биха се надявали от силно променлив актив, който е предназначен да бъде хедж срещу общата пазарна волатилност.
Някакви добри новини, от които може би са доволни привържениците на Биткойн: Биткойн е в отрицателна корелация с DXY, доларовият индекс, който следва цената на долара спрямо кошница от други валути. Лошата новина е, че покупателната способност на долара получи сериозен тласък, тъй като международната общност се стича към американската валута от страх от глобален икономически крах.
Кешът (физическите пари) днес е крал, но вероятно е твърде рано да се бракува сценария на Биткойн като хеджиращ актив. В своя най-краен случай, Биткойн е застрахователна полица срещу колапса на финансовите системи, икономиките и политическите режими.
Настоящата криза започна едва преди месец. Възможно е този икономически спад тепърва да е в началото и тези корелации да изглеждат много различни през следващите месеци. В крайна сметка златото рязко падна в началото на кризата през 2008 г., но се откъсна от акциите малко след това. Дигиталното злато ще поеме ли по същият път? Ще получим отговора си съвсем скоро.
Най-големите купувачи на Биткойн през 2025 г. няма да бъдат дребните търговци, нито дори гигантите в ETF сферата – а бизнеса.
Последният опит на Аризона да интегрира дигиталните активи в системата си за публични финанси се сблъска с противоречиви резултати тази седмица.
Биткойн може да е на прага на навлизане в непозната територия, според пазарен анализатор, известен с точните си прогнози за спада преди халвинга миналата година.
Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital сигнализира за промяна в крипто инвестициите, описвайки Биткойн като все по-независим клас активи и подкрепяйки Solana като топ кандидат за спот борсово търгуван фонд (ETF).