Неотдавна Биткойн разработчикът, Тур Демистър, се появи в Twitter, за да изрази отново опасенията си относно Етериум и бъдещето на проекта.
Етериум все още е втората по големина криптовалута, с настоящата цена от $184 и пазарна капитализация от близо $20 милиарда към момента на писане на статията. Монетата също има дневен обем на търговия от $8,90 милиарда, което я прави третата най-търгувана криптовалута в целия свят.
Въпреки че Етериум остава най-голямата платформа за разработки на базата на блокчейн, не всички са съгласни, че тя заслужава да бъде такава. Демистър, наскоро публикува за проекта в Twitter, изразявайки притесненията си за ETH.
Според него, културата на Етериум е „антитетична спрямо етоса на киберпънка“. Като такaвa, тя може само да доведе до по-голяма централизация на проекта и да го направи нефункционален, както твърди Демистър.
Imo Ethereum’s culture is antithetical to the cypherpunk ethos, and as a result the project will become ever more centralized and dysfunctional over time. Four quotes to illustrate: pic.twitter.com/tRe1xXSHyF
— Tuur Demeester (@TuurDemeester) November 3, 2019
За да докаже мнението си, Демистър сподели четири публикации в Twitter, едната от които първоначално е публикувана от разработчика Влад Замфир, а останалите три са публикувани от съоснователя на криптовалутата, Виталик Бутерин.
Публикацията на Влад Замфир заявява, че намаляването на доверието не е ценност на киберпънка, а авторитарен опит за спиране на блокчейн управлението. Един от туитовете на Бутерин посочва, че:
Идеята за това, обикновените потребители лично да потвърждават цялата история на системата, е отвъд нелепа.
В края на декември 2018 г., Демистър публикува обяснение, разделено на 50 публикации в Twitter, относно това защо е против проекта.
1/ People often ask me why I’m so “against” Ethereum. Why do I go out of my way to point out flaws or make analogies that put it in a bad light?
— Tuur Demeester (@TuurDemeester) December 28, 2018
Тогава той заяви всички недостатъци, които смята, че Етериум е имал, включително факта, че културата и архитектурата на мрежата са противоположни на Биткойн, както и че ETH не е пари, не е безопасен и не е мащабируем – думи, които всъщност са написани от самият Влад Замфир, на 1-ви май 2017 г.
В заключение, въпреки силния оптимизъм по отношение на Етериум, все още има проблеми, които проектът не е адресирал.
Съществува и реална възможност той да не ги адресира в следващите години, което е един от основните проблеми на Демистър. Въпреки това, най-лошият сценарий, както той го представи е, че Етериум всъщност ще стане по-централизиран и по-малко функционален с течение на времето.
След като Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) вече даде зелена светлина на спот ETF-ите за Биткойн и Етериум, вниманието сега се насочва към следващата вълна от борсово търгувани фондове, обезпечени с криптовалути.
Докато крипто пазарите преминават през поредната седмица на нестабилност и променящо се настроение, трейдърите все повече насочват вниманието си към нововъзникващите алткойни и токени с висока динамика.
Нов етап в инвестиционните крипто продуктище бъде поставен тази сряда, когато REX Shares се готви да пусне първия в историята спот крипто борсово търгуван фонд (ETF), регистриран в САЩ, според съобщение на компанията, публикувано в X.
Нов доклад на CryptoQuant подчертава нарастващото разминаване между дългосрочните притежатели на Етериум и краткосрочните купувачи на Биткойн, като и на двата пазара се наблюдава значително акумулиране на активи на фона на нарастващото политическо и икономическо напрежение в САЩ.