С пускането на Етериум 2.0 и преминаването от доказателство за работа (PoW) към доказателство за залог (PoS), има много оптимизъм около Етериум.
Когато разглеждаме действителната използваемост и функционалност на Етериум мрежата, тя показва подобна история на масовото използване в сравнение с други основни блокчейни като този на Биткойн.
Понастоящем Етериум не само е значително по-евтин за транзакции, отколкото Биткойн, като таксува средно $0,30 за нормална транзакция с Етериум, но генерира и значително повече общи такси за своите оператори.
Според Crypto Fees Етериум е генерирал почти $1,6 милиона от такси в сравнение с $895,000 при Биткойн. Когато разглеждахме седемдневната средна стойност на таксите, Етериум достигна колосалните $2,43 милиона в сравнение с $1,97 милиона при Биткойн.
Единственият друг протокол, генериращ сравнителен размер на таксите като Биткойн или Етериум, е Uniswap, децентрализираната и автоматизирана платформа за ликвидност, която е изградена върху Етериум мрежата.
Друго важно сравнение, което трябва да се посочи, е цената на таксата за транзакция за провеждане на Биткойн транзакция, както и общото време, необходимо за завършване. Както беше посочено по-горе, средната такса за ETH от последните няколко седмици беше около $0.30 и отнема само няколко минути, за да бъде завършена транзакцията (ако приемем, че таксата за газ е достатъчно висока).
От друга страна, потребителят на Twitter @antiprosynth посочи, че средната Биткойн транзакция струва около $6,00 и може да отнеме до един час, преди транзакцията да бъде действително потвърдена и завършена.
Когато се разглежда основната разлика в цената на таксата за транзакция между Биткойн и Етериум, важно е да се разбере, че въпреки че цената на транзакция с ETH е значително по-ниска, общите изплатени такси са значително по-високи от BTC.
Тази метрика означава, че броят на транзакциите, извършвани в Етериум мрежата, значително засенчва този на Биткойн и генерира значително повече такси за валидаторите си, като едновременно с това таксува по-малко потребителите си за извършване на тези транзакции.
Тъй като Етериум наскоро премина към алгоритъм доказателство за залог, повече потребители ще могат да участват в залагането (стейкването) и валидирането, за да осигурят по-стабилна сигурност.
Миграцията от ETH 1.0 към ETH 2.0 е предназначена предимно да намали цената на транзакциите, както и времето на транзакциите.
Етериум преживя драстично ценово рали, като скочи с 25% в рамките седмица – най-рязкото повишение от 2021 г. насам.
Solana отбеляза впечатляващо възстановяване, преминавайки границата от $170 след силен дневен ръст от 11%.
Вълнението нараства преди старт на DOOD токена, дългоочаквания airdrop, свързан с популярната марка Doodles NFT.
Криптовалутата, вдъхновена от Тръмп, отбеляза експлозивен растеж и също толкова много противоречия.