Анонимен кит прехвърли над 629,000 ETH - на стойност над $1,3 милиарда по текущата цена на Етериум - към договора за Compound.
Китът – термин, използван за означаване на субекти, които държат огромни количества крипто – направи транзакцията в 07:53 UTC вчера сутринта от неизвестен портфейл.
Портфейлът на получателя е смарт договор на Compound, децентрализиран финансов (DeFi) протокол, който позволява на търговците да печелят пари от спестената от тях криптовалута. Подобно е на влагането на пари в лихвена банкова сметка.
Но подателят остава загадка. Тъй като портфейлът е без име и блокчейнът на Етериум е псевдонимен, е трудно да се каже кой е този човек (или група от хора).
С това движение на китове съвпадна и скокът на цената на Етериум над $2,000; Етериум достигна нов рекорден връх от $2,152. За да се осъществи транзакцията, китът платил такса за газ от 0,0205 ETH – малко над $40 при текущата цена на Етериум, $2,060.
Таксите за газ, плащани на миньорите за изпълнение на транзакциите, са динамични и работят на пазар в стил аукцион. Претоварването на мрежата и наличието на миньори определят таксата, посочена по всяко време, а не стойността на транзакцията.
А тези четиредесет и няколко долара за трансфер на $1,3 милиарда са капка в морето.
Договорът на Compound също получил 298,7 ETH или малко над $627,000 от друг неизвестен портфейл преди два дни и 13,000 ETH (над $27 милиона) преди четири дни. Настоящият баланс на този договор е 2,389 ETH, което е малко над $5 милиарда.
Китът обикновено търгува със стабилни монети, а не с ETH. Портфейлът вече изброява баланс от 333 ETH, близо $700,000.
Стабилните монети се използват широко в пространството на DeFi. DeFi, или децентрализираното финансиране, е слабо свързана панорама от финансови протоколи, които не са попечителски, повечето от които са изградени върху Етериум.
Китовете обичат DeFi протоколите. Има дори тракер, който да следи китовете, които създават вълнение в DeFi. UniWhales, стартиран през септември, изпраща актуализации в реално време по Telegram за големи транзакции на децентрализирана борса Uniswap.
И понякога мистериозните китове решават да излязат на светло.
Когато произведението на Beeple се продаде на победителя в аукциона за $69,3 милиона, този кит се идентифицира под псевдонима „Metakovan„. Крипто журналистката Ейми Кастор по-късно разкри самоличността му като крипто предприемача Винеш Сундаресан.
По-рано тази година няколко древни Биткойн китове излязоха от десетгодишна хибернация. На 24 февруари сто BTC, които останаха бездействащи от юни 2010 г., се преместиха за първи път – в неизвестни портфейли.
Древните Биткойн китове предизвикват любопитство, тъй като често се предполага, че собствениците на стари портфейли знаят или са свързани по някакъв начин със Сатоши Накатомо, мистериозният създател на Биткойн.
В миналото техните движения също водеха до спадове в цената на Биткойн, тъй като стойността на токените достигаше огромни суми и всяка голяма продажба шокираше пазара.
С навлизането на Биткойн в нова фаза на ончейн тенденция, два алткойна се открояват с нарастващата си корелация с водещата криптовалута и устойчивостта си в условията на пазарни сътресения, според нов анализ на Жоао Уедсън, главен изпълнителен директор на анализаторската компания Alphractal.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) ускорява процеса на преразглеждане на борсово търгуваните фондове на Solana (SOL), като приканва емитентите да подадат изменени S-1 документи до края на юли.
Продуктите за инвестиции в дигитални активи отбелязаха приток от $1.04 милиарда през миналата седмица, което доведе общите активи под управление (AuM) до рекордните $188 милиарда, според последния доклад на CoinShares.
Крипто стратегът Майкъл ван де Поуп наскоро подчерта една забележителна тенденция в индекса за алткойн сезона, който сигнализира за потенциален ръст на пазарите.