След критиките на Европейската централна банка (ЕЦБ), амбициозните планове на Естония за пускане на "Estcoin" се забавят.
Преди това през август 2017 г. естонски чиновници съобщиха за плановете си да издадат криптoвалута, наречена Estcoin и да предложат първото подкрепено от държавата ICO. Гениалният план на страната за внедряване на цифрови активи в тяхната икономическа рамка предлага стабилна криптовалута, като всяка единица на Estcoin ще е свързана с еврото.
Макар че този ход бе „поглед в бъдещето“, естонските власти изглежда загубиха следите на статута си в еврозоната, което ги подчинява на задължителните правила на ЕЦБ за паричната политика. Неотдавна съобщението привлече тежка критика от президента на ЕЦБ Марио Драги и други банкови органи.
Но на 1-и юни 2018 г. доклад на Bloomberg заяви, че страната е отхвърлила всички планове да продължи с ICO или най-малкото ще забавят своята инициатива за цифровия токен.
Наред с Швеция и Норвегия, Естония е считана за една от най-напредналите в технологично отношение страни. Съобщението за Estcoin през 2017 г. доказва това.
Невпечатленият Драги обаче открито критикува предложението за дигитална валута, като заяви, че само еврото „може да бъде единствената валута“ за страната.
По-специално, едва през 2011 г. Естония прие еврото и бе въведена в администрацията на Еврозоната.
Сийм Сикут, който оглавява IT стратегията на страната, потвърди пред местните информационни агенции в Талин за това. Той добави, че Estcoin ще бъде използван само като стимул за електронните жители – чужденци, които се местят в страната, за да създават компании и отдалечено да подписват административни документи.
Сикут заяви:
Ние се съгласихме в дискусиите с политиците, че Estcoin ще продължи като средство за транзакции вътре в e-resident обществото. Другите опции не са сложени на масата. Ние не изграждаме нова валута.
Каспар Корджъс, автор на white paper-а на Estcoin споделя мислите на Сикут и каза, че докато Estcoin общността все още се оценява за потенциални ползи, дигиталния токен „определено няма да бъде национална криптовалута“.
Estcoin може да намери ограничен успех в програмата за електронно пребиваване в Естония. Счита се, че на 35 000 чужденци са издадени цифрови лични карти, като мнозинството от тях са от Русия, Финландия и Украйна.
Пакистан се готви да направи голям скок в областта на дигиталните финанси с формирането на нов национален орган, фокусиран върху блокчейн надзора.
Хонконг направи голяма крачка към превръщането си в център за дигитални активи с приемането на нов закон, регулиращ стабилните монети.
С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.
След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.