Необходимостта от стабилна регулаторна рамка в крипто индустрията не може да бъде подценявана. В светлината на това, правителството на Естония реши да поеме по-сериозно регулацията на крипто активи.
Наскоро финансовия регулатор на Естония – Financial Intelligence Unit (FIU), обяви намеренията си да затегне лицензионния си режим за лица свързани с крипто, в рамките на своите граници. Това се случва една година след влизането в сила на новия естонски закон за пране на пари и предотвратяване на финансирането на тероризма. Тези строги правила се очаква да се отразят на всички финтех предприятия в страната.
Според неотдавнашен доклад, финансовия надзор на Естония е представил няколко предложения, насочени към укрепване на правилата за юридическите лица, занимаващи се с цифрови активи.
Нов доклад също така съобщава, че Министерството на финансите на страната е инициирало планове за подготовка на проектоизменения в законодателството на страната за борба с прането на пари и тероризма.
Естония прие регулаторна рамка още през миналата година, което я превръща в първата страна, която въведе лицензионен режим за крипто индустрията. От влизането в сила на регламента, страната привлича и лицензира повече от хиляда компании свързани с крипто. Неотдавнашен доклад сочи, че страната досега е лицензирала 444 доставчици на портфейли и 526 платформи за търговия с криптовалута.
Проектът за изменение на законите за борба с изпирането на пари и тероризма в страната се очаква да получат одобрение от Министерския съвет. След като изменението бъде одобрено, следващата стъпка е то да бъде представено в естонския парламент за адаптация.
Според Министерството на финансите, бюрото за борба с изпирането на пари трябва да бъде натоварено със задачата да гарантира, че всички свързани с крипто компании ще спазват установените правила и насоки.
Неотдавнашен доклад оповести, че щом крипто бизнес, регистриран като естонски юридически лица, получи лиценз в страната, трябва да има седалище там.
Бизнесът, регистриран като чуждестранно лице, от друга страна, трябва да има дъщерни дружества в страната.
В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.
Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.