Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.
В статия във вестник Financial Times Бини Смаги, който в момента е председател на Société Générale, предупреди, че въпреки наличието на регулаторни рамки като MiCA, ЕС все още се колебае да интегрира напълно дигиталните активи във финансовата си система. Законът за пазарите на крипто активи (MiCA), който наскоро влезе в сила, изисква емитентите на стабилни монети да подкрепят своите токени с пари в брой и висококачествени държавни дългови инструменти. Успоредно с това блокът тества пилотна схема за търговия с финансови инструменти на разпределени регистри, базирани на блокчейн.
Все пак Бини Смаги отбеляза, че еврото почти отсъства от растящия пазар на стабилни монети, който остава доминиран от активи, обвързани с долара. Той изтъкна, че тази липса на участие се дължи на прекомерната предпазливост или скептицизъм на банките и политиците в ЕС по отношение на иновациите в блокчейна.
„Това колебание може да има сериозни последствия“, написа той, добавяйки, че ако европейските потребители и предприятия все повече разчитат на стабилни монети, базирани на долара, за плащания и спестявания, капиталът може да се пренасочи от банките в еврозоната към дигитални платформи, свързани със САЩ.
Такава тенденция, предупреди той, може да намали влиянието на Европейската централна банка върху паричната политика и да дестабилизира традиционните банкови институции в региона. С бързото преминаване на глобалните финанси към токенизираните пари и децентрализираната инфраструктура, Бини Смаги счита, че ЕС трябва да действа решително, за да запази своята значимост.
Предупреждението на Бини Смаги идва в решаващ момент, когато дигиталните финанси се ускоряват в световен мащаб и стабилните монети все повече се интегрират в основните платежни и финансови системи. Макар MiCA да предоставя основна регулаторна рамка, самото регулиране не е достатъчно, ако приема изостава. Почти пълното отсъствие на еврото от пазара на стабилни монети е ясен сигнал, че Европа рискува да остане встрани в дигиталната икономика, доминирана от долара.
За да предотвратят теча на капитали и да защитят паричната суверенност, институциите на ЕС трябва не само да регулират, но и да въвеждат иновации – да насърчават банките да емитират стабилни монети, обезпечени с евро, да интегрират блокчейн решения в публичната инфраструктура и да насърчават конкуренцията с платформите, водени от САЩ. Дигиталната трансформация на парите вече не е далечна перспектива – тя се случва в реално време. Ако Европа иска да запази финансовата си независимост и глобалната си значимост, колебанието вече не е опция. Предизвикателството сега не е да се създават правила, а да се изгради инерция, доверие и инфраструктура, които да подкрепят конкурентно дигитално бъдеще, деноминирано в евро.
Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.
Бо Хайнс, главен съветник на президента на САЩ по въпросите за дигиталните активи, счита, че предстоящото законодателство за стабилните монети може да изстреля пазара на дигитални активи до безпрецедентни висоти.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.