Неотдавнашното рали на фондовия пазар в САЩ даде тласък на почти всички сектори, с изключение на енергийните акции, което накара инвеститорите с бичи настроения да спекулират за потенциално възстановяване.
Докато S&P 500 се повиши с 16% от края на октомври, енергийният сектор (SPNY) отбеляза спад от почти 3%.
През 2023 г. секторът претърпя значителен спад от 4.8%, отбелязвайки втория по големина спад сред секторите на S&P 500, въпреки че други икономически чувствителни групи се възползваха от убеждението за „меко приземяване“ на икономиката.
Основна причина за слабото представяне на енергийния сектор е резкият спад на цените на петрола, като от края на септември досега американският суров петрол е поевтинял с над 20%, като понастоящем цената му е около $73 за барел.
Стратезите от Wells Fargo Investment Institute (WFII) повишиха оценката си за енергийния сектор от „неутрална“ на „благоприятна„, очаквайки възстановяване на цените на петрола, свързано със стабилизирането на световната икономика.
Фактори като потенциалното напрежение в Близкия изток и действията на ОПЕК по отношение на производството могат да окажат влияние върху цените на петрола в краткосрочен план.
Неотдавнашните печалби на енергийния сектор, последвали нощните удари на САЩ и Великобритания по цели на хутите в Йемен, подчертават чувствителността на сектора към геополитическите събития.
Макар че разрешаването на проблема в Червено море може да се окаже неблагоприятно за петрола, изострянето на ситуацията предполага потенциална възходяща траектория на цените на петрола.
От решаващо значение за представянето на сектора са предстоящите тримесечни отчети за приходите. Стратезите на WFII подчертават „исторически евтините“ оценки на енергийните акции, които се търгуват при около 10 пъти по-ниски цени на печалбите в сравнение с 22 пъти по-високия коефициент P/E на целия S&P 500.
Въпреки очаквания спад от 26% на печалбите за цялата 2023 г., прогнозите са енергийният сектор да отбележи увеличение от 1.6% през 2024 г. Подобрените тенденции в приходите, атрактивните оценки и потенциалът да действа като геополитически хедж са фактори, подкрепящи енергийните акции.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.