Съобщава се, че Илон Мъск, технологичен предприемач и милиардер, работи по нов стартъп в сектора на изкуствения интелект, който да се конкурира с OpenAI.
OpenAI е една от най-популярните компании за генеративен изкуствен интелект, за чието създаване Мъск помогна през 2015 г.
Според неотдавнашен доклад на FT предстоящият стартъп в сектора на изкуствения интелект ще постави Мъск сред други големи технологични гиганти като Microsoft и Google, които също разработват проекти за изкуствен интелект от следващо поколение.
Мъск е събрал екип от изследователи и инженери в областта на ИИ и се твърди, че води преговори с инвеститори за новото предприятие.
Въпреки че е един от подписалите отворено писмо, в което се призовава за временна пауза на по-нататъшното развитие на ИИ, Мъск изглежда продължава напред с плановете си.
Наскоро той регистрира компания на име X.AI и промени името на Twitter на „X Corp“ като част от плана си да създаде „приложение за всичко“ под марката „X“.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Solana представи Saga: Смартфонът, предназначен за криптовалути
Освен това анонимен източник разкри, че Мъск е закупил около 10,000 графични процесора за захранване на инициативите на Twitter в областта на изкуствения интелект.
📢 We're calling on AI labs to temporarily pause training powerful models!
Join FLI's call alongside Yoshua Bengio, @stevewoz, @harari_yuval, @elonmusk, @GaryMarcus & over a 1000 others who've signed: https://t.co/3rJBjDXapc
A short 🧵on why we're calling for this – (1/8)
— Future of Life Institute (@FLIxrisk) March 29, 2023
Предстои да видим как ще изглежда новият ИИ стартъп на Мъск, но е ясно, че той е решен да остави своя отпечатък в света на изкуствения интелект.
Междувременно все повече компании като Amazon Web Services също се включват в надпреварата за създаване на ИИ, като инициативата Amazon Bedrock позволява на потребителите на AWS да изграждат генеративен ИИ от основни модели.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.