Ракетната компания на Илон Мъск, SpaceX, пусна своя Falcon CRS-19 до Международната космическа станция (ISS) в четвъртък.
Товарът на кораба включваше близо 2600 кг припаси, заедно с автономния свободно плаващ робот-асистент, наречен „CIMON-2“, генетично модифицирани мишки и хардуерен блокчейн портфейл, който може да захранва транзакции.
Мисиите на SpaceX, които изпращат товари до космическата станция за NASA, улесняват дълъг списък от технологични и биологични експерименти в орбиталната лаборатория, която е домакин на над 3000 научни изследвания, според NASA, с участието на повече от 100 страни.
Блокчейн платформата SpaceChain, която разработва първата в света спътникова мрежа, базирана на блокчейн с отворен код, ще позволи на потребителите да изграждат и стартират приложения в космоса.
Според съобщението, това е първата технологична демонстрация на блокчейн хардуер на ISS.
„След като се активира, полезният товар ще демонстрира получаването, упълномощаването и повторното предаване на блокчейн транзакции, създавайки „мултисиг“ трансфери, за които е необходимо да се извършат множество подписи (одобрения), повишавайки сигурността на операцията. В момента се очаква тестването на този полезен товар да приключи до началото на 2020 г.“
Зий Джънг, съосновател и главен изпълнителен директор на SpaceChain, казва, че компанията ще работи с доставчици на финансови услуги и разработчици на финансови технологии, както и с доставчици на IoT услуги, за да ускори засилената сигурност на дигитални активи, които са уязвими за кибератаки, когато се държат на централизирани наземни сървъри.
Съоснователят на SpaceChain, Джеф Гарзик коментира:
SpaceChain се занимава с уязвимостта в сигурността на финансовите системи и цифровите активи в нарастващата дигитална икономика. Чрез интегриране на технологии, нови парадигми, които някога са били извън обсег, сега могат да бъдат създадени и да добавят вълнуващи елементи в новата космическа икономика.
Милиардерът венчър капиталист Тим Дрейпър се присъедини към SpaceChain като съветник миналата година. Според него:
Набегът на SpaceChain в космоса успешно ще създаде децентрализирана среда, която улеснява напредъка и сътрудничеството само за малка част от разходите, които обикновено са свързани с индустрията.
Екипът на SpaceChain планира да използва токени, базирани на блокчейн, за подхранване на космическата икономика. Токените ще действат като билети, които потребителите купуват и качват, за да изпълняват космически приложения и да съхраняват данни в мрежата на SpaceChain.
„Операционната система с отворен код на SpaceChain (SpaceChain OS) предоставя „пясъчник“ за блокчейн приложения, който програмистите да използват за бърза и сигурна разработка, тестване и внедряване на космически приложения – подобно на платформата за разработка на мобилни приложения.“
След като президентът Тръмп официално подписа закона GENIUS, регулаторният пейзаж за стабилните монети в САЩ навлезе в нова фаза, което предизвика сериозни реакции от страна на водещите играчи в индустрията.
Block Inc. (NYSE: XYZ), мощната финтех компания, която стои зад Cash App и Square, официално ще се присъедини към престижния индекс S&P 500 през следващата седмица.
Според доклада за пазара на дигитални активи за първото полугодие на 2025 г. на Binance Research общата пазарна стойност на криптовалутите е нараснала с 1.99% от началото на годината досега, което е сигнал за предпазлив оптимизъм след експлозивното рали от 96.2% през 2024 г.
Глобалният гигант в областта на разплащанията Mastercard обяви, че стабилните монети са достигнали ключов момент, предлагайки реални ползи и приближавайки се към масов прием.