Росен Йосифов е обвинен в измами и пране на пари, което води до искане от страна на САЩ за екстрадирането на обвиняемия.
Кой е Росен Йосифов? Toва е български предприемач, който през 2015 година решава да направи платформа за купуване и продаване на Биткойн. Това са три години преди да се случи зимния бум в цените на криптото през 2018 г. Тази платформа се нарича RGcoins. Първоначалната идея на това „обменно бюро“ е била да се интегрира една нова технология в България и да се създаде едно общество от хора, които обменят идеи и помагат за популяризирането на новия клас активи. В крайна сметка се оказва, че истината е далеч от тази идея.
Дъщерята на Росен Йосифов, Виктория Йосифова-Кънева с отворено писмо до медиите апелира за невинността на баща си. Тя твърди, че всичко в тази фирма е абсолютно съобразно с българското законодателство – упражнява легална дейност, която не изисква лиценз, като клиентите на компанията са хиляди.
Рано сутринта на 11-ти декември, края на миналата година, полицията посещава дома на Йосифов и директно му слага белезниците. Виктория твърди, че всичко това се е случило без заповед за обиск, нито за ареста му – тоест те предполагаемо, безправно нахлуват в жилището на семейството. След това полицията прави и обиск на офиса му на ул. Любляна в столицата.
В самият документ призоваващ за съдействие при екстрадирането на обвиняемия в САЩ, прокурор от Кентъки подробно описва криминалните прояви на 14 румънски граждани. По стечение на обстоятелствата, един от посочените в документа е клиент на фирмата на Росен Йосифов. Органите на реда твърдят, че българина е бил съучастник в румънската схема, като им е помагал да изперат своите пари, придобити от нелегална дейност. Тези румънски граждани, според обвинителния акт, са измамили американски жители, чрез фалшиви аукционни обяви в интернет. След като се сдобиват с парите, групата обменя средствата в Биткойн. Единият от румънците продавал криптовалутите в RGcoins.
След обжалване и дълго чакане, на 24-ти януари 2019 г., Софийският апелативен съд потвържди решението на предишната инстанция.
Според доклад на Fortune Министерството на правосъдието на САЩ официално е прекратило разследването срещу съоснователя на Kraken Джеси Пауъл.
Индийската крипто борса CoinDCX потвърди пробив в сигурността на стойност $44 милиона, свързан с една от вътрешните ѝ сметки за ликвидност.
Според нов доклад на The Telegraph Министерството на вътрешните работи на Обединеното кралство се готви да ликвидира огромно количество конфискувани криптовалути – Биткойн на стойност най-малко $7 милиарда.
Бивш служител на Националната агенция за борба с престъпността (NCA) е осъден на пет години и шест месеца затвор, след като е откраднал 50 BTC – сега на стойност над £4.4 милиона – от криминално разследване, което е подпомагал.