През юни 2011 г. се появи първият огромен крипто балон, който доведе до стойност от $ 31 на парче, само за да се разпадне и да види спад до $ 2, до декември същата година.
Оттогава Биткойн нараства експоненциално, както по стойност, така и по пазарна капитализация. През ноември 2017 г. Биткойн беше оценен на около 7 000 долара, далеч от стойността 266 долара през април 2013 г. До декември 2017 г. един Биткойн беше на стойност от около 20 000 долара. Криптото обаче падна и сега се търгува на $ 6,000-7000.
Това обаче не е само Биткойн, чийто балон е на път да се пръсне. Според Deadcoins – сайт, който проследява неуспешни крипто проекти, над 830 криптовалути, въведени на пазара, вече са изчезнали. Евгений Черенев, основателят на Biolink Tech, също така смята, че около 90% от криптотата в момента на пазара са обречени на неуспех.
В своя анализ, Евгени описва крипто като пирамидални схеми, чрез които хората инвестират в тях, за да стимулират цената и да реализират бързи печалби. Това завършва с разрушаване на балона и убиване на криптовалутата.
Според Deadcoin, криптотата изчезват поради редица причини: да бъдат разкривани като пародии, да бъдат затворени, да бъдат разкривани като измами или да бъдат хакнати. В допълнение към тези фактори е липсата на реална стойност, свързана с монети като Биткойн – за разлика от стойността на традиционните фиатни валути. Това води до нестабилност на цените и непредсказуемост, което затруднява приемането на Биткойн като фиатна валута.
Поради тази причина, старшият директор на разузнавателните служби на Cybereason, Рос Русити, смята, че криптовалутите са експеримент, който оттогава не успява да постигне своята основна цел. Марк Джеймс, който работи като експерт по сигурността в ESSET, казва, че благодарение на очевидния успех на Биткойн много криптота са се появили в опит да се възползват от неговата слава, като някои от тях са надценени.
Освен посочените по-горе фактори, имаше и претенции за ценова манипулация, а няколко търговци в САЩ, Великобритания и Корея са насочени към разследване, започнало през май 2018г.
Понижението на Биткойн от неотдавнашния му исторически връх от $123,000 до под $117,000 предизвика вълнение, но според Deutsche Bank това не е типичен спад.
След като Биткойн достигна исторически върхове, в социалните медии се разразиха дискусии, свързани с криптовалутите.
В поразително противоречие с дългогодишния си скептицизъм към криптовалутите Vanguard Group вече притежава повече от 20 милиона акции на Strategy Inc.- софтуерната компания, която е известна с това, че е свързана с Биткойн чрез огромните си дялове.
Биткойн се изстреля към границата от $122,000 след вълна от ликвидации на шорт позиции, което повтаря пазарното поведение, наблюдавано за последно през ноември 2024 г.