Начало » Ефектът САЩ: Глобалният икономически натиск се засилва

Ефектът САЩ: Глобалният икономически натиск се засилва

30.03.2025 14:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Ефектът САЩ: Глобалният икономически натиск се засилва

Потребителските разходи в САЩ отбелязаха по-слаб от очаквания растеж през февруари, като се увеличиха само с 0.1%, което бе в долната граница на прогнозите на икономистите.

Това се случва след слабите резултати през януари, които до голяма степен се дължат на лошото време. Основният ценови индекс на разходите за лично потребление (PCE), който изключва храните и енергията, нарасна с 2.8% на годишна база, оставайки упорито над целевото равнище от 2% на Федералния резерв. Освен това президентът Тръмп породи безпокойство, като въведе нова търговска тактика, заплашвайки с „вторични мита“ държавите, които купуват петрол от Венецуела, с цел допълнително да ограничи търговията на Венецуела с петрол с други държави. Това решение се прибави към нарастващия му списък с икономически стратегии за увеличаване на силата на САЩ както във външната, така и във вътрешната политика.

Нестабилността на фондовия пазар, породена от опасенията за ескалиращата търговска война, рискува да навреди на един от основните двигатели на растежа в САЩ – разходите на потребителите с високи доходи. Положението се усложнява от съществуващите мита, които вече са наложени върху някои видове американски внос от Канада. По-нататъшните мита, които може да се увеличат през следващите седмици, могат да доведат до рецесия в икономиката на Канада, особено при ответни мита от страната, които да повишат цените на вноса. Това би могло да доведе до инфлация, която да надхвърли горната цел на канадската централна банка от 3%. По-широките последици от търговските мерки на Тръмп все още се разгръщат, като въздействието им върху световните пазари и икономики става все по-очевидно.

В Европа в началото на 2025 г. продажбите на дребно в Обединеното кралство се повишиха, което предполага, че домакинствата започват да харчат спестяванията си, натрупани през миналата година. Този ръст на разходите е особено забележим при стоките за бита, чието търсене значително нараства, наред с бижутата и дрехите. В Германия бизнес оптимизмът се повиши до най-високата си стойност от юни 2024 г. насам, стимулиран от обещанието на бъдещия канцлер Фридрих Мерц да модернизира застаряващата германска инфраструктура с милиарди евро инвестиции. Междувременно фискалният дефицит на Франция за 2024 г. бе по-малък от очакваното, което позволи на правителството да си отдъхне, тъй като то продължава да работи за намаляване на държавния си дълг.

В Азия индийското правителство разглежда исканията на САЩ за намаляване на вносните мита върху селскостопанските стоки и премахване на търговските бариери, като същевременно иска освобождаване от предстоящите американски мита. Правителството на Австралия въведе изненадващо намаление на данъците и енергийни отстъпки, за да отговори на растящите опасения, свързани с разходите за живот, преди изборите. Същевременно инфлацията в Сингапур леко се понижи, тъй като цените на хранителните продукти и почивките се свиха, което е сигнал за по-стабилни икономически перспективи.

На нововъзникващите пазари централната банка на Мексико намали разходите по заемите до 9%, което е второ поредно намаление с половин пункт, тъй като инфлацията продължава да се забавя, а страната е изправена пред риска от допълнителни американски мита. Икономиката на Замбия постигна по-добри от очакваните резултати благодарение на възстановяването в селското стопанство и минното дело след една от най-тежките суши в историята на страната. В световен мащаб няколко централни банки, включително тези в Норвегия и Унгария, запазиха лихвените проценти стабилни, докато Гана неочаквано повиши лихвените проценти с цел борба с инфлацията. Тези разнообразни действия отразяват продължаващите глобални усилия за преодоляване на икономическите предизвикателства, като централните банки вземат важни решения за стимулиране или ограничаване на икономическия натиск.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Разследват американски депутат след 190% печалба от тази европейска компания

Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.

21.04.2025 13:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Вероятността за рецесия на Polymarket се повиши вследствие на митата на Тръмп

След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.

21.04.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Заплахите на Тръмп да уволни председателя на Фед предизвикват тревога за стабилността на пазарите

Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.

20.04.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Американски щат входира съдебен иск срещу Coinbase – ето защо

Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.

20.04.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.