Едуард Сноудън, известен разобличител и председател на Фондацията за свобода на печата, вижда по-голяма стойност в криптовалутите при тяхното използване, отколкото като инвестиция.
„Използвам Биткойн (BTC), за да го използвам. През 2013 г. използвах Биткойн, за да плащам за сървърите псевдонимно„, каза Сноудън в събота във виртуална поява на конференцията CoinDesk’s Consensus 2022 в Остин, Тексас. Той придоби известност през 2013 г., когато изтече класифицирана информация за наблюдението на американски граждани от страна на Агенцията за национална сигурност.
„Като цяло не насърчавам хората да влагат парите си в криптовалути като технология и именно това ме отдалечава от много хора в общността„, добави той.
Сноудън също така защити криптоиндустрията в лицето на критиките, отправени по-рано този месец от група технологични експерти, които побутнаха криптовалутите и блокчейн технологията в писмо до американските законодатели, за да противодействат на лобистките усилия на индустрията.
Сноудън заяви, че според него подписалите писмото умишлено не разбират криптоиндустрията, рециклирайки редица от същите наследени аргументи, които са били изтъквани многократно в миналото.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ето какво мислят повечето крипто хедж фондове за Биткойн
„Писмото е аргумент в полза на статуквото„, каза Сноудън. „Има толкова много начини да се отговори на всичките им опасения. Всички хора, които са подписали това последно, биха могли да разберат тази индустрия. Те със сигурност трябва да го направят.„
Сноудън все пак изрази възхищението си от криптографа Брус Шнайер, който е един от водещите подписали писмото, за работата му в областта на криптографията. Но Сноудън описа много от хората, подписали писмото, като „плодотворни публични тролове„.
Напредък в областта на защитата на личните данни
По отношение на сегашното състояние на неприкосновеността на личния живот в интернет Сноудън заяви, че според него е постигнат голям напредък в криптирането на съдържанието на комуникациите, но все още е загрижен за метаданните – записите, които показват, че комуникациите са били осъществени.
„Мислете за това като за микробус с тъмни стъкла, който се движи по магистралата„, каза Сноудън. „Не можете да видите кои са пътниците, но все пак можете да видите откъде е тръгнал микробусът, къде се е озовал, колко време е отнело – такива неща„, каза той.
„Трябва да сме сигурни, че никой не може да наблюдава това ниво„, твърди Сноудън. „Трябва да направим повече транзакции подобни, така че всички да карат един и същи вид микробуси и да се изгубят в тълпата.„
След изтичането на информация през 2013 г. Сноудън беше обвинен от САЩ в шпионаж и получи убежище в Русия. През 2020 г. той получи право на постоянно пребиваване там.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.
Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.