Morgan Stanley, една от най-големите инвестиционни банки в света с управлявани активи на стойност $6.5 трилиона, държи Биткойн (BTC) от името на своите клиенти.
Фондът Morgan Stanley Europe Opportunity Fund разкрива в подадена от него декларация, че е закупил GBTC на стойност $3.6 милиона.
Дъщерно дружество може да инвестира в Биткойн непряко чрез фючърси с паричен сетълмент или непряко чрез инвестиции в Биткойн тръста на Grayscale (GBTC), частно предлаган инвестиционен инструмент, който инвестира в Биткойн.
Този фонд притежава предимно британски, италиански, френски, швейцарски и холандски акции, като целта му е да „максимизира увеличението на капитала, като инвестира предимно във висококачествени утвърдени и нововъзникващи компании, разположени в Европа, които според инвестиционния екип са подценени към момента на покупката“.
Следователно базираната в САЩ GBTC е добавена като диверсификатор, като е посочено, че общият фонд European Opportunity Fund има активи за $1 милиард, но дъщерното дружество разполага с около $120 милиона.
Следователно Morgan Stanley е заделила 3% от активите за Биткойн, въпреки че тези акции на GBTC вече са на стойност $1 милион – което означава, че към момента дяла възлиза на около 1%.
Фондове като този обикновено са предназначени за пасивни инвеститори, които искат да бъдат изложени на разнообразни активи.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: 2023 г. ще тества инвеститорите, твърди анализатор
Досега Биткойн изобщо не беше фактор на този пазар и някои все още се въздържат, но флагманската криптовалута започва да си проправя път към взаимни фондове.
Преди това не съществуваше инфраструктура, за да могат такива фондове да добавят Биткойн, но от 2018 г. маркетмейкърите, хедж фондовете и инвестиционните мениджъри, започнаха да навлизат в пазара на дигиталния актив.
Главният изпълнителен директор на Galaxy Digital Майк Новограц поднови дългогодишната си вражда с икономиста и привърженик на златото Питър Шиф, след като последният за пореден път разкритикува Биткойн.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Между балансите на Биткойн на борсите и неговата бързо нарастваща пазарна цена се наблюдава рязко разминаване, което сигнализира за подновяване на дългосрочното натрупване и свиване на предлагането.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, разкри, че е купил още Биткойн на цена $110,000 и сега се позиционира за това, което макроинвеститорът Раул Пал нарича „Банановата зона“ — параболичната фаза на пазарния цикъл, когато FOMO (страхът да пропуснеш нещо) взима превес.