Тъй като глобалните санкции променят търговията със суров петрол, рафинериите стратегически диверсифицират използването на валута за закупуване на руски внос, водени от опасенията за потенциални вторични санкции и валутни рискове.
Индийските рафинерии диверсифицират използването на валутата си за закупуване на руски внос на суров петрол поради продължаващите западни санкции и опасенията за потенциални вторични санкции.
За разлика от Запада, Индия не одобрява официално мерките срещу действията на Русия в Украйна. Въпреки това индийските банки са предпазливи по отношение на използването на щатски долари за руски внос, за да намалят риска от вторични санкции.
При едно скорошно развитие на събитията Indian Oil стана първата държавна рафинерия, която плати за руски суров петрол в китайски юани, а поне две частни рафинерии последваха примера ѝ, според данни на Reuters.
Преди това Индия не насърчаваше използването на юани в руските трансакции поради геополитическото напрежение с Пекин, но дали тази позиция се е променила, остава неясно.
По данни на Bloomberg държавните рафинерии Bharat Petroleum и Hindustan Petroleum също обмислят да приемат юана като алтернативна валута. Това отдръпване от щатския долар, който е преобладаващата валута в международните сделки с петрол, е продиктувано от опасения за валутни рискове. Индийските вносители търсят алтернативни варианти за намаляване на тези рискове.
Въпреки че Индия се опита да използва рупията за покупки на петрол, тези усилия до голяма степен бяха неуспешни поради невъзможността да се конвертират значителните запаси от рупии, притежавани от Москва. Освен това пренасочването на енергийния износ на Москва към нови пазари на преференциални цени е от полза за държави като Индия и Китай.
През юни руският внос в Индия достигна рекордно високи стойности от 2.2 милион барела на ден. Това нарастващо приемане на юана като разплащателна валута е изгодно за Пекин, който активно насърчава използването му в трансгранични търговски споразумения като част от постепенните си усилия за намаляване на господстващото положение на щатския долар.
То също така донякъде облекчава Русия, която разчита на юана, за да заобиколи западните мерки. Освен Китай, Пакистан също плати за московски суров петрол в юани миналия месец.
Онлайн платформата за търговия eToro увеличи мащаба на първичното си публично предлагане до $620 милиона, след като цената на акциите й се оказа по-висока от първоначално очакваното.
Tether навлезе на тайландския пазар с токенизирания си златен актив, като местната борса Maxbit става първата в страната, която регистрира продукта.
Инвеститорското настроение се подобри тази седмица, след като пазарите отбелязаха ръст благодарение на облекчаването на търговските напрежения, по-ниските данни за инфлацията и силния импулс от технологичния и крипто сектор. Въпреки че глобалната несигурност остава, редица фактори за покачване на цените възродиха оптимизма в различните класове активи.
Anchorage Digital, единствената крипто банка с федерален лиценз в САЩ, укрепва позициите си в областта на стабилните монети с придобиването на базираната в Бермудите компания Mountain Protocol.