По-рано миналата седмица Европейската централна банка публикува нов доклад за финансовата стабилност на Европейския съюз. Докладът, озаглавен „Преглед на финансовата стабилност“ (FSR), описва подробно потенциалните рискове от Биткойн и други свързани с крипто активи.
В контекста на по-широката икономика ЕЦБ заяви, че „признаците на изобилие“ при криптоактивите потенциално са обезпокоителни, но че рисковете за финансова стабилност са ограничени.
Признаци на изобилие са наблюдавани и при подновения интерес към криптоактивите, въпреки че финансовата стабилност изглежда ограничена.
Докато Европейската централна банка предполага, че криптовалутите представляват малък или никакъв риск, други правителства възприемат нарастващата им употреба и стойност на транзакциите като заплаха за техния суверенитет.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Регулаторите в Хонгконг ще забранят търговията с Биткойн на дребно
Когато по-рано тази година Биткойн и другите криптовалути достигнаха рекордни нива, индийското правителство заплаши с пълна забрана. Тъй като лирата се срина и турският народ се стече към криптовалутите за сигурно убежище, нацията предприе стъпки за забрана на тяхното използване. Южна Корея, от друга страна, наложи толкова строги разпоредби, че Okex и Binance прекратиха дейността си в страната. Списъкът продължава.
Централната банка определи, че един от основните проблеми на Биткойн и криптовалутите е тяхната изменчива, спекулативна природа – сравнявайки зараждащия се клас активи с манията по лалетата.
„Нарастването на цената на Биткойн засенчва предишните финансови балони като манията на лалетата и балона South Sea Company през 1600-те и 1700-те години“, се казва в доклада.
Прекомерният въглероден отпечатък на [Биткойн] и потенциалната употреба за незаконни цели са основание за безпокойство. Криптоактивите все още не се използват масово за плащания, а институциите от еврозоната са малко изложени на свързани с крипто финансови инструменти, така че рисковете за финансова стабилност изглеждат ограничени в момента.
Въпреки че европейското правителство все още не е предприело никакви преки действия, за да задуши зараждащата се индустрия, от миналата година се разработва нова регулаторна рамка за криптовалутите.
Подобно на други икономически сили като САЩ и Китай, ЕС проучва идеята за стартиране на дигитална валута на централната банка в близко бъдеще.
Забележително ончейн събитие привлече вниманието на крипто пазара: 10,000 BTC, които не са били пипани от над 14 години, бяха преместени по-рано днес, според нов доклад на CryptoQuant.
Пазарната структура на Биткойн претърпядръзка трансформация, като Binance надмина $650 трилиона в обем на фючърси върху BTC от пускането на продукта през септември 2019 г.
Докато алткойните се радват на силни резултати на пазарите, Биткойн продължава да доминира в крипто социалните медии, според доклад от 3 юли на компанията за ончейн анализи Santiment.
Съоснователят на BitMEX Артър Хейс изрази предпазливи прогнози за Биткойн и криптовалутния пазар като цяло, предвиждайки възможен краткосрочен спад, тъй като правителството на САЩ променя стратегията си за ликвидност.