НАЧАЛО Финтех

ЕЦБ може и да наложи вето на издателите на стабилни монети

24.02.2021 17:24 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
ЕЦБ може и да наложи вето на издателите на стабилни монети

Европейската централна банка (ЕЦБ) търси право на вето върху пускането на стабилни монети в еврозоната, в допълнение към по-голяма надзорна роля, според доклад на Reuters.

Тъй като стабилните монети извличат стойността си от официалните валути, централните банкери са особено предпазливи към тях. Те се опасяват, че тази връзка може да повлияе на контрола върху плащанията, банкирането и паричното предлагане.

Съобщението идва в светлината на плановете на Facebook да пусне дигитална монета, подкрепена с долари, наречена Diem. Първоначално социалната мрежа беше планирала да пусне стабилна монета, наречена Libra. Куп официални фиатни валути щяха да подкрепят това, но регулаторната реакция доведе до това, че проектът отслабна.

Проблемите на ЕЦБ със стабилните монети

През септември Европейският съюз (ЕС) възнамерява да установи изчерпателни правила за криптоактивите. Те вероятно ще включват стрес тестове, както и изисквания за капитал и ликвидност. Facebook ще трябва да се придържа към тези разпоредби, преди да пусне стабилни монети.

ЕЦБ заяви, че в крайна сметка трябва да реши дали може да бъде разрешено издаването на стабилна валута в еврозоната. Това се дължи на потенциала на токените да компрометират контрола на централната банка върху инфлацията или безопасността на плащанията. ЕЦБ също така предложи правилата на ЕС да бъдат променени, за да направи становището му по въпроса обвързващо за националните органи, които искат да издават стабилни монети.

Централната банка обясни, че:

„Когато споразумението за препращане на активи е равносилно на платежна система или схема, оценката на потенциалната заплаха за провеждането на паричната политика и за безпроблемното функциониране на платежните системи трябва да попада в изключителната компетентност на ЕЦБ“

Законът STABLE

Стабилните монети са изправени пред нарастващ регулаторен натиск. През декември 2020 г. в Конгреса на САЩ беше въведен Законът за обвързването на стабилни монети и налагане на лицензи за банки (STABLE). По същия начин диктува изискванията за капитал и ликвидност.

Законодателството ще изисква от всеки емитент на стейблкойн да придобие банкова харта. Емитентът също ще изисква одобрение от Федералния резерв (ФЕД), Федералната корпорация за гарантиране на влоговете (FDIC) и съответната банкова агенция шест месеца преди издаването. Освен това ще се нуждаят от достатъчно резерви във ФЕД, за да осигурят конвертиране при поискване.

Въпреки че законодателството не е прието, това може да има опустошителни последици за бъдещето на стабилните монети.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Икономическите проблеми на Европа могат да смачкат ЕЦБ

Централните банки бяха изненадани от неочаквани енергийни напрежения, особено ръководени от Владимир Путин, които изостриха инфлационния натиск.

29.03.2024 8:00 2 мин. четене

БРИКС: Търговията с китайски юани достигна рекордните $14 милиарда

Икономическият съюз на страните от БРИКС отбеляза значителен ръст в икономическото сътрудничество през тази година, особено в търговските си отношения с Китай, които нараснаха до рекордните $14 милиарда в местни валути.

29.03.2024 7:00 2 мин. четене

Robinhood ще издаде собствена кредитна карта

Във вторник Robinhood Markets пусна нова кредитна карта, с която цели да разшири присъствието си на пазара на лични финанси и да увеличи броя на абонаментите за премиум ниво.

28.03.2024 20:30 1 мин. четене

БРИКС: Доларът се е сринал с 25% от 2020 година насам

Съединените щати преживяват значителни геополитически вълнения и се борят с инфлационния натиск. Ескалацията на лихвените проценти доведе до неустойчив икономически модел, изострен от усилията за дедоларизация в рамките на страните от БРИКС, което доведе до забележимо обезценяване на щатския долар през последните четири години.

28.03.2024 20:00 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.