Търговците подкрепиха еврото в четвъртък на фона на сигналите от страна на Европейската централна банка (ЕЦБ) за предпазливи планове след намаляването на лихвените проценти, което отслаби предишните опасения във връзка с политическите сътресения във Франция.
ЕЦБ запази лихвите по депозитите на 3.75% след първото от пет години насам намаление от 4% през юни, като председателят Кристин Лагард подчерта гъвкавостта при бъдещите решения за лихвените проценти.
Увереността на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл в умерената инфлация в САЩ временно повиши еврото с над 2% спрямо долара този месец, възстановявайки се от спада с 1% през юни. Пазарните анализатори отбелязаха намаляване на опасенията от политическите рискове във Франция и очакваното свиване на лихвените проценти от страна на Фед, което омекоти долара спрямо основните валути.
Въпреки това еврото се сблъска с предизвикателства спрямо швейцарския франк и британския паунд, като опасенията бяха свързани с потенциалното засилване на долара, ако Доналд Тръмп бъде преизбран, поради предложените вносни мита, оказващи влияние върху еврозоната.
Валутните пазари предвиждат повече понижения на лихвените проценти на Фед, отколкото на ЕЦБ до края на годината, което отразява отслабващата подкрепа за долара. Доларовият индекс се понижи с 2% през юли, допринасяйки за възстановяването на еврото след политическата нестабилност във Франция през юни и фискалните опасения в еврозоната.
Макар че тревогите от фискална криза в еврозоната отслабнаха, трайните рискове включват глобалните търговски конфликти и заплахите на Тръмп за мита, които биха могли да засегнат износа на еврозоната.
Председателят на ЕЦБ Лагард изтъкна тези опасения за растежа на фона на предпазливия подход към бъдещите корекции на лихвените проценти. Анализаторите очакват скромни движения на еврото спрямо долара, като предвиждат предстоящо постепенно намаляване на лихвените проценти на ЕЦБ.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.