Кевин Хасет, шеф на Националния икономически съвет през втория мандат на Тръмп, разкри, че е инвестирал няколко милиона долара в крипто борсата Coinbase, което предизвика опасения за потенциални конфликти на интереси във Вашингтон.
Наскоро появил се проект за правителствена етика разкрива, че Хасет притежава между $1 и $5 милионав акции на Coinbase. Инвестицията е свързана с предишната му работа в консултативния съвет на компанията, в който участваха няколко видни съюзници на Тръмп.
Преди завръщането си в Белия дом в началото на 2025 г., Хасет е спечелил $1.5 милиона от различни източници, включително от роли в Hoover Institution на Станфорд и Фондация Milken. Той също така е събрал близо половин милион долара от хонорари за лекции от финансови компании като Goldman Sachs и Citigroup, и е получил $50,001 от Coinbase за консултантската си работа.
За разлика от членовете на кабинета, потвърдени от Сената, висшите сътрудници в Белия дом като Хасет не са длъжни да се освобождават от активи или да представят подробни етични планове. Към момента няма потвърждение, че той възнамерява да се освободи от участието си в Coinbase, въпреки че отговаря за крипто политиката на най-високо правителствено ниво.
Скоро след като пое отново поста, Тръмп подписа изпълнителна заповед за създаване на работна група за дигитални активи, ръководена от Хасет. Мисията на групата е да изготви крипто регулации, които биха могли да засегнат компании като Coinbase.
Публикуването на финансовите отчети е по-бавно, отколкото през първия мандат на Тръмп. Междувременно Службата за правителствена етика претърпя сериозни промени – Тръмп уволни директора й през февруари и назначи Джеймисън Гриър за временно изпълняващ длъжността, което породи опасения за отслабване на контрола и баланса.
Връзките на Хасет с криптовалутите следват нарастваща тенденция сред назначените от Тръмп лица. Брайън Куинтенц, номиниран за ръководител на CFTC, наскоро декларира активи на стойност $3.4 милиона, свързани с криптовалути и пазари за прогнози. Той се е ангажирал да се откаже от тях, ако бъде потвърден.
С все по-голямото навлизане на дигиталните активи във федералната политика, припокриването между личните инвестиции и публичната отговорност става все по-трудно за пренебрегване.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.
През изминалата седмица крипто индустрията отбеляза голям напредък в DeFi, NFT, AI и платформите от втори слой.
Крипто борсата Bullish, подкрепена от инвеститора милиардер Питър Тийл, официално подаде заявление за първично публично предлагане (IPO), с което направи важна стъпка към навлизане на публичните пазари.