Сериозното сътресение на пазара на държавни облигации в Япония предизвиква тревога далеч извън Токио, като анализатори предупреждават, че последиците могат да се разпространят в глобалните финансови системи, включително крипто пазарите.
Доходността на 30-годишните облигации на Япония се повиши до 3.2%, докато 40-годишните облигации се сринаха, изтривайки над $500 милиарда от пазарната капитализация.
Анализаторите описват кризата с ликвидността като най-тежката от кризата през 2008 г., подхранена от внезапното оттегляне на Японската централна банка от дългогодишната си програма за изкупуване на облигации. Банката все още държи над половината от държавния дълг на страната, който възлиза на $7.8 трилиона, което е наследство, което сега изкривява пазара.
С дълг към БВП над 260%, икономическите основи на Япония са под натиск. БВП се сви с 0.7% през първото тримесечие на 2025 г., инфлацията се покачи до 3.6%, а реалните заплати продължават да спадат, което поражда опасения от стагфлация.
На фона на сътресенията, Биткойн се очертава като изненадващ бенефициент. Развиването на валутната търговия с йената – при която инвеститорите заемат евтини йени, за да инвестират в чужбина – сега тласка капитала към алтернативни активи. Търсенето на BTC е нараснало в Япония и Великобритания, където пазарите на облигации също са под натиск.
Анализаторите отбелязват нарастваща ротация на капитала от облигации към Биткойн, което позиционира криптовалутата като възможен хедж срещу суверенния риск. Макар краткосрочната волатилност да остава повод за безпокойство, проблемите с дълга на Япония може да ускорят по-дългосрочната промяна в начина, по който институциите възприемат дигиталните активи.
С ускоряването на приема на криптовалутите в световен мащаб, се увеличава и честотата и сложността на онлайн заплахите. Ричард Тенг, главен изпълнителен директор на Binance, отправи ясно предупреждение: Сигурността на дигиталните активи зависи не само от защитата на борсите, но и от отговорността на отделните потребители.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Най „богатите“ държави – най големи Длъжници! Кой развява тогава мантрата за богатството им! Кухата пропаганда!? 7,8 трилиона $ дълг, САЩ – 36 трилиона и расте ударно и т. н., до безкрай. На практика са фалирали държави – от тях ли да вземаме пример? Не, благодаря!