Темповете, с които нараства общият дълг на САЩ, са значителни, а равнището на дефицита надхвърли това от времето на Втората световна война.
След като на 15 юни американският дълг надхвърли границата от $32 трилиона, той вече е нараснал с още $246 милиарда, както сочат последните данни на Министерството на финансите.
Сегашната обща сума от $32,246 трилиона включва както държавния дълг, така и дълга, държан от федерални доверителни фондове и други правителствени сметки.
Значителното нарастване на дълга съвпада с публикуването на нов доклад на непартийната Бюджетна служба на Конгреса на САЩ, който хвърля светлина върху дългосрочните бюджетни перспективи за Америка.
Според агенцията се очаква дефицитът на САЩ да продължи да се увеличава през следващите години.
Агенцията посочи, че до края на 2023 г. се очаква федералният дълг, притежаван от населението, да достигне 98 % от БВП. Очаква се тази тенденция да продължи, като през 2029 г. съотношението на дълга към БВП ще надхвърли историческите рекорди и ще достигне 107%. Прогнозите са, че тази възходяща траектория ще се запази, като до 2053 г. ще достигне 181% от БВП.
Очаква се тези повишени и нарастващи нива на дълга да възпрепятстват икономическия растеж и да доведат до увеличаване на лихвените плащания към чуждестранните държатели на американски дълг.
Те представляват значителен риск за фискалните и икономическите перспективи на страната. Освен това те могат да наложат ограничения върху политическите решения на законодателите, като наложат внимателни съображения и потенциално ограничат техния избор.
Освен това Бюджетната служба на Конгреса прогнозира, че дефицитът на САЩ, който се очаква да достигне 5.8% от брутния вътрешен продукт (БВП) до края на тази година, ще достигне 10% от БВП до 2053 г.
Това ниво на дефицит е надминавано само по време на Втората световна война и внезапния скок на държавните разходи, наблюдаван през 2020 г.
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Краварника фалира.
Докато светът работи с долари няма да се случи нищо. Американците ще си печатат доларите и ще си ги вземат на заем от себе си. Процесът за изместване на долара ако въобще започне ще е много дълъг. Представяте ли си нова световна валута, нова световна банка работеща с тази валута, нов международен валутен фонд, нови световни борси, нови световни агенции даващи различни рейтинги. Как ще стане това?