Въпреки че е изправен пред труден икономически пейзаж, характеризиращ се с последователни повишения на лихвените проценти и постоянна инфлация, пазарът на акции демонстрира забележителна устойчивост през последните месеци.
Противно на очакванията за спад поради затягането на паричната политика и упоритата инфлация, пазарът не се поддаде на тези препятствия и последователно показа способността си да ги преодолее.
Тази тенденция обаче може да не продължи още дълго.
Според туит, споделен на 13 юни от старши стоковия стратег на Bloomberg, Майк Макглоун, настоящите макроикономически условия сигнализират за задълбочена рецесия през втората половина на 2023 г.
Нараства вероятността от сериозно икономическо пренастройване. Въпреки че се очаква Федералният резерв (Фед) засега да преустанови повишаването на лихвените проценти, устойчивите инфлационни фактори правят малко вероятно типичното намаляване на лихвените проценти да бъде осъществено. Това потенциално може да доведе до значителен спад.
Според данни от модела на Bloomberg Economics – инструмент за икономическо прогнозиране, е възможна дълбока рецесия, която да доведе до спад на суровините.
Освен това моделът предполага, че неотдавнашният приток на ликвидност на пазара често води до достигане на най-ниската точка на рисковите активи като акциите.
Като се има предвид, че лихвените проценти останаха на повишени нива от около 5% в продължение на една година, има признаци, че може да възникнат извънредни насрещни ветрове.
Според новия доклад за индекса на потребителските цени (CPI), публикуван на 13 юни, през май инфлацията се е понижила до 4%. Това бележи най-ниското равнище от над две години насам. На месечна база инфлацията се повиши само с 0.1%, докато основният индекс на потребителските цени, който изключва разходите за храна и енергия, показа по-голяма устойчивост, като нарасна с 0.4% на месечна и с 5.3% на годишна база.
Докладът облекчи донякъде натиска върху политиците от Фед, тъй като сега пазарите предвиждат над 90% вероятност централната банка да не повиши основните лихвени проценти при приключването на заседанието си на 14 юни.
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.