След фалита на няколко крипто компании през 2022 г. политиците подчертаха важността на защитата на инвеститорите във всички области.
В резултат на това регулаторните органи по целия свят предпазливо коригират своите разпоредби, за да приемат криптовалутите и свързаните с тях дигитални активи.
Според Евгени Кузин, главен оперативен директор на CoinsPaid, тази регулаторна промяна се развива и се очаква повечето икономики да разработят рамки за крипто екосистемата в рамките на три до пет години.
Кузин предположи, че правилното регулиране ще подобри имиджа на криптовалутите и ще внесе легитимност в индустрията, което потенциално може да доведе до по-голямо приемане от страна на потребителите и компаниите.
Въпреки това предприетите от властите действия по правоприлагане са оказали отрицателно въздействие върху крипто борсите.
Един от значимите случаи е Binance, която се сблъска с иск от SEC за предполагаеми нарушения на закона за ценните книжа, което доведе до значително намаляване на дълбочината на пазара и загуба на доминираща позиция на американския пазар.
По подобен начин Coinbase, малко след Binance, стана мишена на SEC, което доведе до спад в ликвидността.
На фона на тези предизвикателства в индустрията има и победители. Например, когато FTX се срина и Binance, и Coinbase се възползваха от ситуацията. Друга платформа, Bitget, изглежда процъфтява на фона на сегашните сътресения, със забележимо увеличение на потребителската база и депозитите.
Друга платформа, която може би печели пазарен дял, е Robinhood. Според анализатори делът на Coinbase сред търговците на криптовалути на дребно може да се измести към Robinhood.
Това може да се дължи на опасения за регулаторен натиск в резултат на действията на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) срещу криптовалутите или на увеличените такси за търговия на дребно в Coinbase.
Такива фактори биха могли да обяснят потенциалната загуба на пазарен дял за Coinbase в обема на крипто сделките на дребно.
Президентът Доналд Тръмп ще направи първото си пътуване в чужбина след завръщането си на поста, като ще оглави високопоставена делегация на САЩ в Саудитска Арабия, Катар и Обединените арабски емирства следващата седмица.
Израелската платформа за търговия eToro се готви да стане публична в САЩ, като целта е да достигне оценка до $4 милиарда, след като успее да се регистрира на борсата Nasdaq под тикера „ETOR“.
Април донесе необичайна промяна на американския фондов пазар. Индексът S&P 500 се срина с повече от 10% през месеца, но след това се възстанови и затвори на ниво, което е само с 2% по-ниско от началната си стойност.
Криптовалутите може би са съществували много преди Доналд Тръмп да се върне в Белия дом, но под негово ръководство дигиталните активи се превърнаха от периферна технология в централен стълб на икономическата стратегия на САЩ.