След фалита на няколко крипто компании през 2022 г. политиците подчертаха важността на защитата на инвеститорите във всички области.
В резултат на това регулаторните органи по целия свят предпазливо коригират своите разпоредби, за да приемат криптовалутите и свързаните с тях дигитални активи.
Според Евгени Кузин, главен оперативен директор на CoinsPaid, тази регулаторна промяна се развива и се очаква повечето икономики да разработят рамки за крипто екосистемата в рамките на три до пет години.
Кузин предположи, че правилното регулиране ще подобри имиджа на криптовалутите и ще внесе легитимност в индустрията, което потенциално може да доведе до по-голямо приемане от страна на потребителите и компаниите.
Въпреки това предприетите от властите действия по правоприлагане са оказали отрицателно въздействие върху крипто борсите.
Един от значимите случаи е Binance, която се сблъска с иск от SEC за предполагаеми нарушения на закона за ценните книжа, което доведе до значително намаляване на дълбочината на пазара и загуба на доминираща позиция на американския пазар.
По подобен начин Coinbase, малко след Binance, стана мишена на SEC, което доведе до спад в ликвидността.
На фона на тези предизвикателства в индустрията има и победители. Например, когато FTX се срина и Binance, и Coinbase се възползваха от ситуацията. Друга платформа, Bitget, изглежда процъфтява на фона на сегашните сътресения, със забележимо увеличение на потребителската база и депозитите.
Друга платформа, която може би печели пазарен дял, е Robinhood. Според анализатори делът на Coinbase сред търговците на криптовалути на дребно може да се измести към Robinhood.
Това може да се дължи на опасения за регулаторен натиск в резултат на действията на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) срещу криптовалутите или на увеличените такси за търговия на дребно в Coinbase.
Такива фактори биха могли да обяснят потенциалната загуба на пазарен дял за Coinbase в обема на крипто сделките на дребно.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.