Данни, публикувани от потребител в Twitter познат като Asimov, показват, че добивът на злато консумира 23 пъти повече енергия от добива на Биткойн.
Данните показват, че златото струва около $105 милиарда годишно и консумира около 475 милиона GJ, докато Биткойн струва само $4,5 милиарда и използва само 183 милиона GJ годишно. Други такива системи като рециклиране на злато, фиатните валути и тяхното печатане, банковата система и правителствените процеси струват повече от добива на Биткойн.
Тези данни са важни, защото един от основните аргументи срещу съществуването на биткойна е, че разходите и потреблението на електроенергия са екстравагантни. Въпреки че има няколко научни доказателства, че случаят не е такъв, правителствата и лицата, които не харесват Биткойн и други криптовалути, винаги подчертават този проблем.
Някои твърдят, че добивът на Биткойн консумира повече електроенергия от 82% от всички страни по света. Твърди се, че една фирма за копаене на Биткойн в Монголия консумира толкова енергия, колкото и Boeing 737. В действителност, някои проучвания сочат, че копаенето на Биткойн може действително да бъде от полза за околната среда.
Според Nodeblockchain цената на крипто добива ще принуди копачите да изберат по-възобновяеми източници на енергия, които са благоприятни за околната среда, като по този начин облагодетелстват природата в процеса. Той също така добавя, че печалбата от копаенето зависи от енергийната ефективност и така енергийните отпадъци само ще намалят ефикасността на добива.
Само това проучване показва, че Биткойн не е проблем, що се отнася до потреблението на енергия и вредите за околната среда. Ако не друго, то показва, че копаенето на най-голямата криптовалута осигурява равномерно разпределение на енергията, тъй като копачите се насочват към места, където има изобилие от евтина енергия. Това едва ли ще доведе до “Крипто апокалипсисът”, за който някои твърдят, че скоро ще се случи, ако Биткойн продължи да съществува.
Скокът на Биткойн над $104,000 през тази година не е заглушил скептиците. Всъщност, през 2025 г. има 11 нови „смъртни акта“ – публични декларации, че криптовалутата е обречена – което надхвърля общия брой от миналата година.
Според трейдъра и анализатора Джейсън Пицино, пазарните наблюдатели трябва да се подготвят за потенциални препятствия в крипто пространството.
Биткойн миньорите изглежда преразглеждат стратегията за резервите си след дълъг период на разпродажби.
Най-големите купувачи на Биткойн през 2025 г. няма да бъдат дребните търговци, нито дори гигантите в ETF сферата – а бизнеса.