Президентът на САЩ каза по време на пресконференция, че би обмислил да позволи на Едуард Сноудън да се върне в държавата.
Едуард Сноудън може и да се върне в Америка, ако Доналд Тръмп избере да му даде президентско помилване.
Според доклад на Reuters от 15-ти август, Тръмп е казал, че “ще започне да разглежда” възможен пардон за Сноудън, който живее в Русия откакто напусна САЩ през 2013 г. Тези коментари идват малко след като Тръмп каза пред “The New York Post”, че много хора мислят, че е “бил третиран нечестно”.
В отговор към коментарите на Тръмп, Сноудън написа следното:
Последният пък, когато чухме, че Белия дом разглежда пардон беше през 2016, когато същият министър на правосъдието, който ме обвини, призна, че като си направи равносметка, работата ми в уличаването на масовото следене е в услуга на обществото.
The last time we heard a White House considering a pardon was 2016, when the very same Attorney General who once charged me conceded that, on balance, my work in exposing the NSA’s unconstitutional system of mass surveillance had been „a public service.“ https://t.co/fAseViVwAx
— Edward Snowden (@Snowden) August 14, 2020
Според секция 2 от щатската конституция, активният президент може да дава пардони за
“престъпления срещу Съединените Американски Щати”. Сноудън все още е изправен срещу федерални обвинения за престъпване на Шпионския Акт на 1917 и кражба на правителствена собственост.
Ако президентът реши да се възползва от това право, Сноудън ще стане 26-ят човек с пардон от Тръмп.
Въпреки последните признаци на икономическа сила, милиардерът инвеститор Стив Коен остава предпазлив относно перспективите за САЩ, предупреждавайки, че растежът може да се забави повече, отколкото пазарите са склонни да признаят.
Вълна от икономически тревожни сигнали разклаща доверието във финансовото състояние на Япония.
Според информация, правителството на САЩ се готви да облекчи изискванията за капиталови резерви за големите банки, което може да промени начина, по който финансовите институции управляват риска, и да поднови дебата за регулаторните предпазни мерки.
В Източна Африка се извършва смела парична промяна, като в една от страните вече е забранено използването на чуждестранни валути, включително американския долар, за всички местни транзакции, което е ясен знак за твърда стъпка към финансова суверенност.