Последните коефициенти на Polymarket определят шансовете на бившия президент Тръмп да спечели предстоящите президентски избори на 65%.
При неотдавнашното си участие в предаването „Joe Rogan Experience“ Тръмп обсъди намерението си да премахне федералния данък върху доходите, като вместо това предложи правителството да се финансира чрез тарифи върху вноса. Той се позова на икономическия успех на тарифната политика на бившия президент Уилям Маккинли от 90-те години на XIX в., предполагайки, че подобни мерки днес биха могли да генерират значителни приходи за правителството. Според Тръмп тарифите по времето на Маккинли са били толкова ефективни, че чиновниците са се борили с излишъка от средства, което е наложило създаването на специална комисия, която да управлява само приходите:
Бяхме толкова богати. Имахме толкова много пари. Не знаехме какво да правим, затова създадоха комисия за тарифите. И единствената цел бе какво да правим с всички пари, с които разполагахме.
Критиците възразяват, че тарифите действат като скрит данък, който увеличава цените на вносните стоки. Тръмп обаче твърди, че те ще укрепят долара, ще защитят местните работни места и ще повишат привлекателността на американския износ.
Предложените от Тръмп промени във фискалната политика включват и идея за използване на Биткойн за справяне с националния дълг от $35 трилиона. В разговор с Мария Бартиромо от Fox News той изрази предположение, че САЩ биха могли да уредят част от дълга, предлагайки BTC на кредиторите, като по този начин „изтрият“ част от националното бреме.
Мениджърът на активи Брайън Куршън подкрепи възможността за създаване на резерв от Биткойн, обяснявайки, че Министерството на правосъдието би могло да прехвърли своите около 200,000 конфискувани BTC на Министерството на финансите, за да създаде национален резерв. Въпреки това Куршене призна, че бюрократичните пречки вероятно ще усложнят тази стратегия.
Тръмп не е единственият, който обмисля водещия дигитален актив за национална финансова стратегия. Бившият независим кандидат Робърт Ф. Кенеди-младши също популяризира идеята като потенциален стимул за американския долар по-рано през 2024 г., преди да се оттегли от надпреварата.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.