Доналд Тръмп обеща да се противопостави на усилията на развиващите се страни да се откажат от щатския долар в международната търговия.
Доналд Тръмп обеща да се противопостави на усилията на развиващите се страни да се откажат от щатския долар в международната търговия. Президентът предупреди, че всяка страна, която се опита да намали зависимостта си от долара, ще бъде изправена пред мита, засилвайки позицията си с налагането на мита върху Канада, Мексико и Китай. Той даде знак, че следващи мишени могат да бъдат и други държави.
Агресивната търговска политика на Тръмп оказа натиск върху нововъзникващите икономики, принуждавайки много от тях да преразгледат плановете си за дедоларизация. Няколко държави вече се отдръпват от използването на местни валути за трансгранични транзакции и вместо това предпочитат да се придържат към долара. Говорейки от Белия дом, Тръмп заяви:
Идеята за подкопаване на долара вече е мъртва.
След победата си на изборите през ноември Тръмп усилено говори за налагането на мита, като заплаши да въведе 100% върху вноса. Макар че действителните тарифи варират между 10% и 25%, посланието му остава ясно – развиващите се страни трябва да останат обвързани с щатския долар. В изказване по темата в платформата Truth Social той подчерта, че страните, които се противопоставят на тази позиция, ще бъдат изправени пред икономически последствия. „Всяка страна, която се опита, трябва да каже „здравей“ на митата и „сбогом“ на Америка!“, предупреди Тръмп.
Тези мерки значително нарушиха движението за дедоларизация, като засилиха господстващото положение на долара в световната търговия. Държавите, които обмислят алтернативи на зелените пари, сега рискуват сериозни финансови последици, включително по-високи разходи за внос и обтегнати икономически връзки със САЩ. В резултат на това доларът е на път да укрепне, докато местните валути могат да се затруднят под тежестта на тези политики.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.