Очакваният спад на щатския долар през 2024 г. е на път да даде тласък на стоковите пазари и по-специално на пазарите на благородни метали.
Неотдавнашната благоприятна позиция, заета от Федералния резерв, предизвика очаквания за значително намаляване на лихвените проценти, което потенциално може да окаже натиск за понижаване на индекса на щатския долар.
Вследствие на това цените на златото се повишиха до $2,075 в началото на 2024 г. При текущо равнище на индекса на щатския долар от 102 пункта, потенциалното отслабване на щатския долар може да го доведе до спад под ключовата граница от $100.
Тази промяна в стойността на щатския долар може да доведе до това институционалните инвеститори да имат ограничени перспективи за доходност, което ще предизвика благоприятни перспективи за златото и по-широките стокови пазари през 2024 г. Освен това се очаква пазарите на акции също да се възползват от намаляващата сила на щатския долар, което ще благоприятства бичата атмосфера за акциите.
Продължаващият миролюбив тон на Федералния резерв може да продължи да оказва влияние върху доларовия индекс, което потенциално да доведе до затягане на инвестициите през годината, освен ако няма индикации за по-ястребова позиция на Фед за стимулиране на растежа на цените.
Перспективите за ястребов завой обаче остават несигурни, особено като се има предвид, че инфлацията възлиза на 3.2% и все още не се е стабилизирала на целевото равнище от 2%.
Следователно стоковите пазари, особено златото, изглеждат готови да се възползват от отслабването на щатския долар през 2024 г. Цените на златото запазиха възходящата си траектория и сега гледат към изкачване над прага от $2,100. Геополитическото напрежение в Близкия изток оказва допълнителен натиск върху щатския долар, допринасяйки за неговото обезценяване.
Продължаващият конфликт между Израел и Палестина продължава да държи щатския долар на нестабилна основа, като инвеститорите се опасяват от евентуален значителен спад. Особено важно е, че институционалните инвеститори възприемат златото като надеждно убежище в такива неспокойни времена, имайки предвид ролята му на хедж срещу инфлацията.
Binance и Bitget се включиха в помощ на Bybit след масивен хак, като прехвърлиха над 50,000 ETH в студените портфейли на Bybit.
Тъй като Европа затяга регулациите за стабилните монети, големите крипто борси Kraken и Crypto.com разработват свои собствени дигитални активи, за да се справят с новия правен пейзаж.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси официално приключи разследването на OpenSea, като реши да не предприема правни действия и да не класифицира NFT като ценни книжа.
Според нов анализ на Bernstein крипто подразделениет на Robinhood е готово за значителен растеж, като се очаква търговската дейност да нарасне през следващите две години.