Щатският долар, често наричан "Цар Долар", продължава да заема позиция на доминираща световна валута въпреки разнообразните предизвикателства.
Макар че китайският юан често се изтъква като потенциален конкурент, той не е успял да наруши чувствително глобалното влияние на долара. Според доклад на Economist щатският долар остава начело в международните финанси, заемайки лидерска позиция в области като трансграничното фактуриране и валутните транзакции.
Въпреки че делът на долара в световните резерви е намалял от 75% на 59% до 2023 г., този спад отразява по-скоро завръщане към нивата, наблюдавани през 1995 г., отколкото сериозна заплаха за неговата позиция.
Устойчивостта на валутата се подсилва от силните съюзи с развитите икономики, които затрудняват тези държави да преминат към юана, без да рискуват прекъсване на търговията.
В контекста на предстоящите избори в САЩ бившият президент Доналд Тръмп предложи мерки за защита на господстващото положение на долара, включително налагане на 100% мито на държавите, които се откажат от използването на долара като резервна валута. Позицията му засили стабилността на водещата валута, тъй като тя продължава да демонстрира постепенен растеж.
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.