Според мнозина през 2023 г. щатският долар ще се сблъска не само с нарастващото движение срещу него, а и с нарастващият интерес към златото.
Цената на златото, което се доказва за пореден път като надежден хедж срещу инфлацията, бележи ръст в последно време. Освен това в момента се говори новата валута на БРИКС да бъде подкрепена с благородния метал.
Златото е поскъпнало с близо 20% от миналата година, а цената му непрекъснато се увеличава. Доларът от своя страна губи стойност поради натрупването на дългове и движението срещу него, което БРИКС оглавява.
Скокът в търсенето на златото е необичаен, тъй като основните купувачи на благородния метал са централните банки на страните от БРИКС, а не институционални инвеститори или инвеститори на дребно.
По данни на Световния съвет по златото през първото тримесечие на 2023 г. Китай са закупили 102 тона злато, Русия са внесли 31.1 тона, а Индия са добавили 2.8 тона към златните си резерви. Смята се, че акумулацията ще продължи, тъй като държавите от БРИКС планират да подкрепят новата си валута със злато, а не с щатския долар.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Путин се страхува от арест на следващата среща на върха на БРИКС
Това отдалечаване от долара може да го постави в неизгодно положение световната търговия, докато търсенето на злато остава високо и стабилно.
Смята се, че използването на златото като бенчмарк би могло да постави долара на заден план и той да загуби силата си в световната търговия, което също се счита за предимство за държавите от БРИКС.
В заключение може да се каже, че взетите решения по време на срещата на върха на БРИКС в Южна Африка, която трябва да се проведе на 22 август, може да определи съдбата на долара през следващите години.
Робърт Кийосаки, добре известен със своите инвестиционни съвети и открито присъствие в социалните медии, наскоро измести фокуса си от Биткойн и злато към сребро.
Неотдавнашните повишения на митата при администрацията на Тръмп предизвикват несигурност на световните пазари, като криптовалутите усещат ефекта.
DeFi секторът бе изправен пред турбулентно бурно начало на 2025 г., като общата заключена стойност (TVL) спадна до $156 милиарда до края на първото тримесечие.
В четвъртък акциите в САЩ преживяха сериозен спад, като това бе най-сериозният еднодневен упадък от 2020 г. насам.