Съоснователят на BitMEX и експерт по криптовалути Артър Хейс наскоро изрази опасения за предстоящ инфлационен период, който може да окаже негативно влияние върху спестяванията на гражданите на САЩ.
Според него, тъй като САЩ отстъпват лидерската си позиция в световната икономика, финансовите пазари биха могли да се фрагментират на различни блокове, вместо да приемат друга доминираща сила.
Хейс твърди, че правителството на САЩ ще предприеме крайни мерки, за да предотврати изтичането на капитал към крипто и други активи, тъй като доминиращата позиция на щатския долар в световната търговия намалява.
Той смята, че изплащането на значителните дългове, натрупани след Втората световна война, е от решаващо значение, а правителството изисква от своите граждани да останат инвестирани в конвенционалните пазари, за да постигне тази цел. Въпреки това Хейс признава, че налагането на строг капиталов контрол на Запад е предизвикателство, тъй като отворената капиталова сметка е в основата на практикувания от него капитализъм.
Според Хейс финансовите пазари вероятно ще станат свидетели на рязко нарастване на популярността на златото и криптовалутите, тъй като инвеститорите и държавите се стремят да се предпазят от обезценяване на валутата. Той твърди, че централните банки, които прибягват до печатане на фиатна валута, за да подкрепят финансовата си система, не могат да обезценят златото и криптовалутите, които не са свързани с никоя конкретна държава.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Американските регулатори убиват крипто индустрията – Чамат Палихапития
Според основателя на BitMEX американското правителство прилага мерки, които да затруднят физическите лица да съхраняват средствата си в децентрализирани криптовалутни портфейли.
Това може да показва загрижеността на правителството относно потенциалното изтичане на капитал. Тъй като нациите поставят на първо място интересите си, вместо да бъдат подчинени на западната финансова система, централните банки в развиващите се страни ще търсят нови начини за спестяване на приходите си от международна търговия.
Хейс предполага, че разпределянето на средства в злато ще бъде основният вариант, като няколко държави вече са увеличили притежанията си. Въпреки това той очаква, че все повече страни в крайна сметка ще разгледат Биткойн (BTC) като жизнеспособна възможност за спестяване наред със златото, като се има предвид, че той е най-устойчивата форма на валута, създавана някога.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.