Милиардерът Чамат Палихапития е твърдо убеден, че щатският долар ще продължи да бъде световна резервна валута, въпреки усилията на страните от БРИКС да се дистанцират от него.
В неотдавнашен епизод на „All-In Podcast“ Палихапития посочи, че макар глобалното търсене на американски държавен дълг да намалява, централните банки по света все още придобиват щатски долари.
Той се позова на графика на Международния валутен фонд (МВФ), която показва постоянния дял на щатския долар от 60% до 70% във валутните резерви на централните банки от 1999 г. насам.
Палихапития подчерта, че е важно да се разглеждат действителните абсолютни доларови резерви, а не да се съсредоточаваме единствено върху американските държавни ценни книжа. Той заяви, че размерът на парите в щатски долари не е претърпял значителни колебания във времето.
Палихапития смята, че чуждестранните централни банки и правителства вероятно ще продължат да натрупват щатски долари и в бъдеще, въпреки че страните от БРИКС активно търсят алтернативни валути за търговски разплащания.
Той спомена, че чуждестранните резерви се увеличават, което показва значителното натрупване на щатски долари от тези субекти. Освен това той изрази мнение, че в исторически план щатският долар е служил като основна валута за правителствата и централните банки и очаква това да остане така и в бъдеще.
Освен това Палихапития подчерта мнението си, че щатският долар ще остане доминиращ, дори когато БРИКС и други държави се опитват да извършват разплащания, използвайки юана.
Той обясни, че понастоящем юанът е обвързан с щатския долар, което го прави заместваща валута. Палихапития отбеляза, че за да настъпи истинско разделение, трябва да се позволи на юана да се движи свободно.
Той обаче спомена, че няма склонност за това, особено в период на вътрешна икономическа нестабилност. Поради това той заключи, че аргументът продължава да се връща към господстващото положение на щатския долар.
Групата БРИКС, състояща се от Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, е създадена от нововъзникващите икономики като алтернатива на хегемонията на щатския долар.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).