В неотдавнашен доклад на компанията за блокчейн анализи Chainalysis се подчерта нарастващата роля на криптовалутите във финансирането на онлайн кампании за дезинформация, насочени към изборите.
Разследването разкрива, че уебсайтовете за дезинформация все по-често искат крипто дарения, за да подкрепят дейността си. Например SouthFront, базиран в Русия сайт, санкциониран от Министерството на финансите на САЩ през 2021 г., е получил криптовалути на стойност $2,700 от един-единствен дарител.
Докладът също така отчита, че някои дарители допринасят за множество кампании за дезинформация, включително за екстремистки групи.
От Chainalysis отбелязаха, че криптовалутите се използват не само за дарения, но и за закупуване на услуги, които увеличават обхвата на фалшивата информация. Това включва закупуване на фалшиви акаунти в социалните медии и телефонни номера, като само една услуга е обработила $7.7 милиона в Биткойн.
Освен това сайтове, които приемат BTC плащания, се използват за хостинг на крадено съдържание, като например имейлите от кампанията на Клинтън през 2016 г., а „ферми за ботове“ продават фалшиви акаунти в социалните медии, за да засилят дезинформацията.
С наближаването на изборите през 2024 г. тези констатации подчертават важността на внимателното проучване на употребата на криптовалути в усилията за дезинформация. Лекотата и относителната анонимност на крипто транзакциите ги превръщат в предпочитан инструмент за онези, които целят да повлияят на общественото мнение.
Избирателите трябва да бъдат предпазливи по отношение на онлайн съдържанието, а законодателите трябва да обмислят как крипто взаимодейства с борбата срещу фалшивата информация.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.