BitFuFu, компания за облачен добив, тясно свързана с Bitmain, наскоро публикува неодитиран финансов и оперативен отчет за второто тримесечие на 2024 г., което приключи на 30 юни.
В доклада се изтъкват значими събития в компанията, особено по отношение на нарастващите разходи за добив на Биткойн, както и забележителен ръст на капацитета на компанията.
Едно от най-поразителните разкрития в доклада на BitFuFu е рязкото увеличение на разходите за добив на BTC. Средните разходи всеки токен скочиха до $51,887 през второто тримесечие на 2024 г., което е значителен скок спрямо $19,344 през същия период на 2023 г. Това драстично повишение може да се дължи на няколко фактора, включително на увеличените производствени разходи за електроенергия и експлоатация. Освен това халвинг събитието през април 2024 г. изигра решаваща роля, тъй като намали майнинг възнагражденията с 50%, което направи процеса по-труден и скъп.
Въпреки увеличените разходи BitFuFu успя да разшири значително своите добивни операции. Управляваният от компанията капацитет нарасна с 62.5%, достигайки 24.7 екзахаза в секунда (EH/s), в сравнение с 15.2 EH/s през второто тримесечие на 2023 г. Това разширяване се изрази и в значителен ръст на приходите. BitFuFu отчете близо 70% увеличение на общите постъпления, които нараснаха до $129.4 милиона през второто тримесечие на 2024 г., в сравнение с $76.3 милиона през същото тримесечие на предходната година. Услугите на компанията за облачен добив имаха значителен принос за този ръст, генерирайки $77 милиона през отчетния период.
Индустрията за добив на Биткойн, и в частност BitFuFu, се движи в сложен пейзаж, оформен от колебаещи се разходи, технологични промени и пазарна динамика. Във връзка с това Матю Сигел, ръководител на отдела за проучване на дигитални активи във VanEck, предостави прозрения по време на интервю за CNBC на 19 август. Той отбеляза, че фазата на „принудителните продажби“ на пазара на водещата криптовалута изглежда е приключила след значителни разпродажби като продажбата на 49,858 BTC от германското правителство и изплащането на суми на кредиторите на Mt. Gox. Сигел разглежда настоящите пазарни условия като част от „типичен сезонен модел“, който обикновено се появява от един до три месеца след халвинг събитие, което предполага потенциална стабилизация и оптимизъм за близкото бъдеще.
Тези събития подчертават устойчивостта и адаптивността на компании като BitFuFu пред лицето на нарастващите оперативни разходи и пазарните предизвикателства, тъй като те продължават да разширяват дейността си и да увеличават приходите си в условията на бързо развиващ се индустриален пейзаж.
Ерик Тръмп се позиционира в центъра на следващата голяма вълна за Биткойн – добивното дело.
Mubadala Investment Company, един от най-големите държавни инвеститори в Абу Даби, тихо засилва позициите си в Биткойн ETF-ът на BlackRock, въпреки охлаждането на пазара в началото на 2025 г.
Икономистът и защитник на златото Питър Шиф поднови критиките си към крипто пазара, но този път фокусът му не е само върху Биткойн, а върху нарастващата тенденция на компании, чиито бизнес модели се въртят изцяло около притежаването на дигитални активи.
За първи път в региона, бахрейнската верига ресторанти Al Abraaj Restaurants Group стана първата публично търгувана компания в Близкия изток, която отдели част от корпоративните си средства за Биткойн.