Едно от най-очакваните събития на годината - предстоящото халвинг събитие на Биткойн (BTC) - е вече само на няколко дни разстояние, което предизвиква вълнение в света на криптовалутите.
И все пак, на фона на очакването, е от решаващо значение да се подходи към хайпа с проницателно око. Биткойн вече достигна историческите си върхове, като тази година нарасна с над 50%, което до голяма степен се дължи на стартирането на нови спот фондове за търговия с Биткойн (ETF).
Горещият въпрос, който вълнува мнозина, е: колко още може да се издигне Биткойн реално?
Халвингът, повтарящо се събитие, което се случва приблизително на всеки четири години, намалява наполовина възнагражденията за добиване на нов блок, предоставяни на Биткойн миньорите. Това намаление е заложено в алгоритъма, което го прави неизменно дори за Сатоши Накамото, анонимния създател създател на Биткойн.
Понастоящем миньорите получават по 6.25 BTC за всеки блок, добавен към блокчейна на Биткойн. Около 20 април обаче това възнаграждение ще бъде намалено на 3.125 BTC. Следователно основното въздействие на халвинга се поема от миньорите на Биткойн.
За потенциалните инвеститори в Биткойн може първоначално да не изглежда вълнуващо. То не отразява концепцията за сплит на акции, като ги снабдява с допълнителни BTC притежания. То също така не влияе пряко върху общата им норма на възвръщаемост, за разлика от въздействието на халвинга на дивидентите на дадена компания.
Освен това самото събитие не води до намаляване наполовина на общото предлагане на Биткойн, а по-скоро до намаляване наполовина на темпа на създаване на нови токени. Обикновено това предизвиква рязко покачване на стойността на Биткойн с продължителност от 12 до 18 месеца.
Предишните такива събития при Биткойн през 2012 г., 2016 г. и 2020 г. бяха съпроводени от значими ценови скокове, които изстреляха Биткойн до нови исторически върхове във всеки един от случаите.
Например след халвинга през май 2020 г. Биткойн се търгуваше на цена от около $10,000. В рамките на едва 18 месеца той се катапултира до почти $69,000, демонстрирайки забележително седемкратно увеличение на цената в рамките на кратък период от време.
Важно е обаче да се признае, че миналите резултати не гарантират бъдещи резултати. Въпреки че моделът се е повторил три пъти, това може да е случайно, подобно на това да хвърлите монета и да получите многократно ези.
От гледна точка на предлагането темпът на създаване на новите BTC токени намалява наполовина, особено в момент, когато остава ограничено количество за добив. С максималното предлагане в обращение, ограничено алгоритмично на 21 милиона BTc, и близо 19.7 милиона от тях, които вече са в обращение, аргументът за дефицита на Биткойн набира сила.
Освен това появата на нови спот Биткойн ETF стимулира значително търсене, като както инвеститорите на дребно, така и институционалните инвеститори искат да включат Биткойн в своите портфейли. Очаква се това търсене да ескалира с течение на времето, тъй като инвеститорите насочват все повече капитал към Биткойн.
Съчетаването на тези фактори предполага, че засиленото търсене, пресичащо се с относително стабилно предлагане, би трябвало да доведе до скок на цените. Този ефект би могъл да бъде значителен, особено ако ентусиазмът за новите спот Биткойн ETF-и се запази. При положение че в тях вече са инвестирани над $30 милиарда, всяко рали след халвинга би могло допълнително да повиши тази цифра, което да доведе до още по-голямо покачване на цената на Биткойн.
Последният анализ на компанията за крипто проучвания Alphractal предполага, че връзката между алткойн пазарите и Биткойн отново е отслабнала.
Артър Хейс, основател на BitMEX, направи смело изявление относно ролята на Биткойн в променящия се глобален финансов пейзаж.
Финансирането на Биткойн стартъпи се наблюдава забележителен ръст на инвестициите в ранен етап, като предварителните кръгове се увеличават значително от 2021 г. насам.
Базираната в Сингапур компания за изкуствен интелект Genius Group се сблъска с юридическа пречка в плановете си да разшири своята Биткойн хазна.