Настоящата икономическа обстановка показва признаци на намаляване на инфлацията и устойчиво ниски нива на безработица, което може да доведе до намаляване на лихвените проценти и вероятността САЩ да избегнат рецесия през следващата година. Въпреки това сред икономистите съществуват противоречиви гледни точки.
Някои от тях, като Реймънд Джоунс, предвиждат лека рецесия, RBC Global Asset Management дава 70% вероятност за рецесия през първата половина на годината, а UBS прогнозира спад в средата на годината.
Като се има предвид перспективата за предстояща рецесия през 2024 г., има исторически данни, показващи поведението на фондовия пазар през такива периоди. Обикновено пазарът се представя зле, като представителният индекс S&P 500 е отбелязал среден спад от 31.5% през последните десет рецесии. Дори средната стойност на спада – 30.5%, показва уязвимостта на пазара по време на икономически спадове.
Въпреки това, на фона на този мрачен исторически контекст, се появява интригуваща обосновка за инвестиране по време на рецесия: потенциалът за значителна възвръщаемост. Историята показва, че рецесиите са ограничени и продължават средно само 10 месеца от Втората световна война насам. Затова проницателните инвеститори възприемат икономическите спадове по-скоро като възможности, отколкото като препятствия.
След рецесията акциите обикновено се възстановяват значително. Показателен пример е представянето на S&P 500 след кратката рецесия, предизвикана от Ковид пандемията. Закупуването на акции на по-ниски цени по време на пазарни спадове се оказва изгодно за дългосрочните инвеститори, особено чрез стратегии като усредняване на инвестициите (DCA), което намалява несигурността по отношение на по-нататъшни пазарни спадове или възстановявания.
От решаващо значение за инвеститорите е да признаят непредсказуемостта на рецесиите. Отказът от покупка на акции поради опасения от рецесия може да доведе до пропуснати инвестиционни перспективи. Неотдавнашни примери илюстрират този въпрос: въпреки прогнозите на значителен процент икономисти за рецесия през 2023 г., САЩ избегнаха такъв икономически спад, което доведе до значително пазарно рали.
В светлината на тези съображения най-разумният подход за инвеститорите през 2024 г. или всеки друг период включва дългосрочна перспектива. Съветът на Уорън Бъфет да се инвестира в „прекрасни компании на справедливи цени“ е актуален.
За улеснение, евтините индексни борсово търгувани фондове (ETF), включващи диверсифицирани кошници от акции, представляват жизнеспособна възможност. Независимо от настъпването на рецесия, тези стратегии предлагат потенциални печалби в дългосрочен план.
Тимъти Стебинг, директор на Фондация Dogecoin, наскоро сподели вълнуващи идеи за плановете за разширяване на глобалния прием на DOGE.
Arkham Intelligence, компания за крипто обмен и анализи, разширява услугите си и включва спот търговия с криптовалути, която ще стартира в 17 американски щата на 1 март.
Чанпен Джао (CZ), основател на Binance, наскоро се обърна към криптовалутната общност за насоки как да разпредели над $1 милион, натрупани в адрес на портфейл за дарения, който някога е използвал.
Уорън Бъфет изрази загриженост за американската икономика, предупреждавайки, че стабилността и покупателната способност на долара са уязвими.