Във важен повратен момент за законодателството в областта на дигиталните активи, Сенатът на САЩ официално прие закона GENIUS, насочен към регулиране на стабилните монети и полагане на основите за по-широк надзор върху криптовалутите.
С двупартийна подкрепа, законопроектът сега се насочва към Камарата на представителите – на една крачка от това да стигне до бюрото на президента Доналд Тръмп.
Законодателството, което налага пълно 1:1 обезпечение на стабилните монети с пари в брой или краткосрочни държавни ценни книжа, се стреми да внесе яснота и доверие на пазар, чиято стойност се очаква да надхвърли $3.7 трилиона до 2030 г. Министърът на финансите Скот Бесент наскоро подчерта значението на законопроекта, посочвайки потенциала му да стимулира търсенето на американски дълг и да засили превъзходството на долара в дигиталната ера.
Сенаторът Бил Хагърти, който ръководеше мярката, я нарече определящ момент за позицията на Америка в крипто икономиката, подчертавайки, че рамката ще привлече иновации, като същевременно ще ги запази на американска земя. В повторение на неговите забележки, сенатор Синтия Лумис похвали закона за запазване на господството на долара във все по-токенизирания финансов свят.
След като Сенатът получи одобрението си, Законът GENIUS скоро може да се превърне в първия всеобхватен крипто закон в историята на САЩ – той ще промени начина, по който се регулират стабилните монети, и потенциално ще закотви следващата вълна от дигитални финанси под американско ръководство.
Сенатът на САЩ потвърди Джонатан Гулд за следващ шеф на Службата за валутен контрол (OCC), като номинацията му бе предадена на президента Доналд Тръмп за окончателно одобрение.
Австралия засилва усилията си в областта на дигиталните валути със следващата фаза на проект „Acacia“ – пилотна програма, насочена към тестване на дигиталната валута на централната банка (CBDC) и токенизираните финанси в реални приложения.
Според Bloomberg, Министерството на финансите на САЩ официално отмени спорното изискване за отчитане на криптовалути, което бе насочено към децентрализираните борси.
Трима сенатори от Демократическата партия – Крис Ван Холен, Тим Кейн и Алекс Падила – представиха законопроект, целящ да наложи санкции на президента на Салвадор Наиб Букеле и неговите съюзници.