Вицепрезидентът на Goldman Sachs и известният биткойн скептик Ричард Гнод е сред 17 висши ръководители, които могат да бъдат изправени пред десет години затвор за пране на пари.
Според прессъобщение на генералния прокурор на Малайзия от 9 август, Гнод е издирван във връзка със скандала с 1MDB от 2013 г.
Според прокурорите, Гнод и много други висши служители на Goldman помогнаха за събирането на $6,5 милиарда за 1MDB, малайзийски суверенен фонд, като приходите впоследствие са изпрани от участниците, включително бившия премиер на страната, Наджиб Разак.
Сега всички могат да бъдат изправени пред затвор до десет години, ако бъдат признати за виновни. Съобщението потвърждава:
„Ще се търсят затворнически присъди и наказателни глоби срещу обвиняемите… предвид тежестта на измамната схема и присвояването на милиарди от облигационни постъпления, дългия период, през който престъпленията са планирани и изпълнявани, броят на филиалите на Goldman Sachs, участващите служители и относителната стойност на таксите и комисионите, изплащани на Goldman Sachs за техните многобройни роли, които играят при подреждането, структурирането и продажбата на облигациите. “
Малайзия, повдигнаха обвинения срещу две други лица от Goldman Sachs през декември миналата година, също във връзка с 1MDB.
През януари, главният изпълнителен директор Дейвид Соломон отправи публично извинение за ролята на Тим Лайснер, един от участниците в скандала.
„Ясно е, че народът на Малайзия беше измамен от много хора, включително и от най-високите членове на предишното правителство“, каза той по това време.
Последните събития не останаха незабелязани в биткойн кръговете, като коментаторите отбелязаха иронията на падението на Goldman само седмици след като министърът на финансите на САЩ, Стивън Мнучин, заяви, че доларът не играе роля в „коварните“ финансови дейности.
„Не мисля, че изобщо може да се каже, че парите се перат през цялото време. Ние имаме най-силната система за борба с прането на пари в света“, каза той в интервю пред CNBC.
Мнучин нямаше какво да каже по темата за биткойн, въпреки предишните коментари, в които потвърди мнението на президента Доналд Тръмп, че този актив е „въздух под налягане“.
„Ще се уверим, че биткойн не е еквивалент на банкови сметки, номерирани в Швейцария, които очевидно представляват реален риск за финансовата система.“
В същото време Goldman далеч не са единствените сред големите банки, които са замесени в скандали с пране на пари.
Докато Гнод публично заявява недоверието си към Биткойн по време на покачването му до $20,000 през 2017 г., само месеци по-късно холандският кредитор Rabobank коментира „рисковете свързани с регулаторната съвместимост на биткойн“, само за да получи глоба в размер на $369 милиона за пране на пари.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е предприела спешни мерки срещу First Liberty Building & Loan, LLC и нейния основател Едвин Брант Фрост IV, като ги обвинява, че са управлявали пирамидална схема на стойност $140 милиона, продължила повече от десетилетие и измамила около 300 инвеститори.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.