Министерството на правосъдието на САЩ повдигна обвинения за телеграфна измама и манипулиране на пазара срещу Алексей Андрюнин, основател и главен изпълнителен директор на крипто маркетмейкъра Gotbit.
Андриунин, заедно с партньорите си Фьодор Кедров и Кауи Джалили, е обвинен в манипулиране на обемите на търговия с криптовалути, за да си осигури включване в CoinMarketCap и борсите, като обвиненията се простират от 2018 г. до 2024 г.
Федералните прокурори твърдят, че Gotbit е използвал „wash trading“ за изкуствено завишаване на нивата на активност на определени токени, като е спечелил милиони под формата на такси за тези услуги. Твърди се, че приходите са били превеждани в сметката на Андрюнин в Binance.
Сред клиентите на Gotbit са били мемe монети като Robo Inu и Saitama, чието ръководство също е замесено в предишен обвинителен акт от 9 октомври. Това по-широко разследване, в което са посочени множество крипто компании, досега е довело до четири ареста, няколко споразумения за признаване на вина и конфискация на дигитални активи на стойност над $25 милиона.
Прокурорите подчертават, че тактиките за манипулиране на пазара, като например „wash trading„, са незаконни в традиционните финанси и се прилагат в същата степен и за криптовалутите.
Изпълняващият длъжността главен прокурор на САЩ Джошуа Леви отбеляза постоянния ангажимент на Министерството на правосъдието да преследва измамни схеми в областта на развиващите се технологии. Ако бъде осъден, Андрюнин може да получи до 20 години затвор за телеграфна измама, като обвиненията в заговор могат да доведат до допълнителни присъди.
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.