Министерството на правосъдието на САЩ повдигна обвинения за телеграфна измама и манипулиране на пазара срещу Алексей Андрюнин, основател и главен изпълнителен директор на крипто маркетмейкъра Gotbit.
Андриунин, заедно с партньорите си Фьодор Кедров и Кауи Джалили, е обвинен в манипулиране на обемите на търговия с криптовалути, за да си осигури включване в CoinMarketCap и борсите, като обвиненията се простират от 2018 г. до 2024 г.
Федералните прокурори твърдят, че Gotbit е използвал „wash trading“ за изкуствено завишаване на нивата на активност на определени токени, като е спечелил милиони под формата на такси за тези услуги. Твърди се, че приходите са били превеждани в сметката на Андрюнин в Binance.
Сред клиентите на Gotbit са били мемe монети като Robo Inu и Saitama, чието ръководство също е замесено в предишен обвинителен акт от 9 октомври. Това по-широко разследване, в което са посочени множество крипто компании, досега е довело до четири ареста, няколко споразумения за признаване на вина и конфискация на дигитални активи на стойност над $25 милиона.
Прокурорите подчертават, че тактиките за манипулиране на пазара, като например „wash trading„, са незаконни в традиционните финанси и се прилагат в същата степен и за криптовалутите.
Изпълняващият длъжността главен прокурор на САЩ Джошуа Леви отбеляза постоянния ангажимент на Министерството на правосъдието да преследва измамни схеми в областта на развиващите се технологии. Ако бъде осъден, Андрюнин може да получи до 20 години затвор за телеграфна измама, като обвиненията в заговор могат да доведат до допълнителни присъди.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.